POZnań

W sobotę odbędzie się narodowe czytanie

Narodowe czytanie dzieł Aleksandra Fredry  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

“Moja pani! Na to mamy cztery ściany i sufit, aby brudy swoje prać w domu” czy też “Miodem się muchy bierze, nie octem”. Cytaty, które weszły już nawet do codziennego języka, od 1906 r. powtarzają aktorzy na deskach teatrów. Pochodzą one z dramatu “Moralność Pani Dulskiej”. Dzieło Gabrieli Zapolskiej rozbrzmi w tym roku podczas Narodowego Czytania. Wydarzenie zaplanowano na 4 września. 

Organizatorem poznańskiej edycji akcji jest Biblioteka Raczyńskich. To tam – na tarasie głównego gmachu, przy pl. Wolności – spotkają się w sobotę miłośnicy polskiej literatury. Narodowe Czytanie rozpocznie się o godzinie 11:00. 

Teatralna forma utworu zainspirowała organizatorów do działań w konwencji teatralnej próby. W roli autorki i reżyserki – Gabrieli Zapolskiej wystąpi Edyta Łukaszewska, aktorka Teatru Nowego, która będzie prowadzić przedstawicieli poznańskiej kultury, nauki i polityki po meandrach tekstu i emocji bohaterów. Biblioteczna próba czytania dramatu będzie urozmaicona występami Klubu Szyderców Bis, który zaprezentuje piosenki z początku XX wieku, czyli czasów Zapolskiej i Dulskiej, m.in. z tekstami Tadeusza Boya-Żeleńskiego.

Około godziny 12:30 startuje czytanie powszechne. Każdy zainteresowany może wziąć udział w akcji i przeczytać wybrany fragment dramatu. Chętni do wzięcia udziału w wydarzeniu powinni wysłać zgłoszenie na adres e-mail: zapisy@bracz.edu.pl.

Jak co roku, na uczestników Narodowego Czytania czeka pamiątkowa pieczęć, którą będzie można np. ozdobić własny egzemplarz książki Zapolskiej. Bibliotekarze przygotowali też pewien nietypowy gadżet, związany ze sztuką. Jaki? To niespodzianka. 

“Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej, określona przez autorkę “tragifarsą kołtuńską”, jest opowieścią o ludzkich przywarach. Nazwisko Dulska stało się synonimem zakłamania. Gorzki w wymowie tekst jest jednak napisany językiem lekkim i dowcipnym, równoważącym humorem smutną diagnozę stawianą przez pisarkę. Zapolska, sama będąc aktorką, w doskonały sposób połączyła treść i dramatyczną formę, dzięki czemu jej sztuka od ponad stu lat staje się inspiracją dla kolejnych pokoleń twórców.

Narodowe Czytanie to ogólnopolska inicjatywa propagująca czytelnictwo i arcydzieła polskiej literatury. W tym roku zostanie zorganizowana już po raz 10. Na liście lektur, które wzięły udział w akcji są: “Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza, dzieła Aleksandra Fredry, Trylogia oraz “Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza, “Lalka”Bolesława Prusa, “Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, “Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, “Nowele polskie” (zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego) oraz dramat Juliusza Słowackiego – “Balladyna”.

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz