K U L T U R A

W Poznaniu obradują archeolodzy!

Konferencja w muzeum Archologicznym  Foto:

Przemiany XII i XIII wieku w Polsce w świetle badań archeologicznych, to tytuł konferencji, jaką organizuje poznańskie Muzeum Archeologiczne. Problematyka ta, często podejmowana przez historyków, jak dotąd rzadziej cieszyła się zainteresowaniem środowiska archeologicznego.

Konferencja w muzeum ArchologicznymPrzemiany w średniowiecznej Polsce można omawiać z wielu perspektyw m.in., architektury, ceramiki, zachowanych dokumentów, ale też przyborów do gier o czym będzie mówiła Agnieszka Stempin.

Czasy XII i XIII wieku to okres w dziejach średniowiecznej Europy, w którym doszło do najbardziej spektakularnych przemian w rozmaitych dziedzinach życia. Różna skala i natężenie owych przeobrażeń odnalazły swój wyraz także w Polsce Piastowskiej, gdzie stopniowo, ale nie zawsze równomiernie zachodziła recepcja nowych wartości i idei. Żywimy nadzieję, że nasze spotkanie stworzy znakomitą okazję do zapoznania się z aktualnym stanem wiedzy na ten temat, przedyskutowania istotnych problemów badawczych oraz nakreślenia kierunków dalszych studiów.

W konferencji wezmą udział wybitni znawcy tematyki: m. in. Prof. Andrzej Buko, dyrektor Instytutu Archeologii i Etnologii PAN, prof. Andrzej M. Wyrwa – dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy czy dziekan Wydziału Historycznego UAM – prof. Hanna

Muzeum Archeologiczne

Muzeum Archeologiczne w Poznaniu

Poznańskie Muzeum Archeologiczne istnieje od ponad 150 lat. To właśnie tutaj znajduje się sławny i unikalny w tej części Europy obelisk Ramzesa II, tutaj też można obejrzeć prawdziwą egipską mumię, słynne wołki z Bytynia i wiele innych ciekawych zabytków z Wielkopolski i Afryki. Badania w Wielkopolsce i w Afryce stanowią główne profile działalności Muzeum. Pracownicy placówki nie zapominają także o archeologii Poznania, inicjując i uczestnicząc w wielu przedsięwzięciach, ważnych dla studiów nad problematyką miasta wczesnolokacyjnego.

1 komentarz

kliknij by dodać komentarz