K U L T U R A

W poniedziałek startuje 13. Węgierska Wiosna Filmowa

13. Węgierska Wiosna Filmowa  Foto: materiały prasowe

Tej wiosny po raz kolejny będziemy mieli okazję zajrzeć na ekrany kinowe naszych bratanków i przekonać się, które filmy pełno- i krótkometrażowe zdobyły w ostatnich dwóch latach uznanie publiczności i krytyków na całym świecie. W Poznaniu festiwal odbędzie się w dniach 17-23 czerwca, a na przegląd najnowszych dzieł węgierskiej kinematografii zapraszają Centrum Węgierskie w Krakowie oraz Kino Muza.

To już trzynasta odsłona Węgierskiej Wiosny Filmowej, która organizowana jest przez Centrum Węgierskie od 2001 roku. To największa i najstarsza tego typu impreza w Polsce, a zarazem jedyny taki festiwal w Europie, w ramach którego co roku widzowie w 8-10 miastach mają okazję obejrzeć najnowsze produkcje węgierskiej kinematografii. W tym roku festiwal potrwa od 12 maja do 23 czerwca i odwiedzi dziesięć miast: Szczecin, Kraków, Toruń, Warszawę, Nowy Sącz, Katowice, Wrocław, Lublin, Łódź i Poznań.

Na XIII Węgierskiej Wiośnie Filmowej w Kinie Muza zaprezentowane zostanie pięć długometrażowych i pięć krótkometrażowych węgierskich produkcji, które zabiorą nas w podróż niekiedy daleko w przeszłość. Pierwszego dnia festiwalu zobaczymy osadzoną w w czasach zimnej wojny czarną komedię Balázsa Lengyela Lajkó – Cygan w kosmosie opowiadającą historię pilota zajmującego się na co dzień opryskiwaniem roślin, który całe życie marzy o podróży kosmicznej. W najdalszą podróż w czasie, do klimatycznego Budapesztu lat 30. zabierze nas nagrodzona za najlepszą muzykę do filmu zagranicznego (Los Angeles Hollywood Music in Media Awards) produkcja Budapeszt noir (reż. Éva Gárdos), w której główny bohater (w tej roli Krisztián Kolovratnik) prowadzący na własną rękę śledztwo w sprawie zabójstwa młodej kobiety coraz bardziej zagłębia się w świat prostytucji, pornografii i podejrzanych układów politycznych.

W programie przeglądu nie zabrakło również najnowszego dzieła wybitnej reżyserki Márty Mészáros, pierwszej kobiety w historii, która zdobyła Złotego Niedźwiedzia na Berlinale – mowa oczywiście o nagrodzonym m.in. w Chicago i Transylwanii filmie Zorza Polarna, którego bohaterka odkrywa coraz to nowe sekrety rodzinne, przemilczane wydarzenia z lat 50. w powojennej Europie i nieznane dotąd fakty. Krok po kroku poznaje prawdę o swojej rodzinie i o sobie samej.

Wspomnienia i historie rodzinne są również tematem zaskakującego filmu dokumentalnego Bálinta Révésza Projekt babcia, w którym trzech wnuków i trzy babcie (angielski szpieg, tancerka z nazistowskich Niemiec i węgierska działaczka komunistyczna ocalona z Holokaustu) wyruszają w podróż pełną odważnych pytań i zaskakujących odpowiedzi. Na jaw wychodzą nie tylko długo skrywane sekrety, lecz również odmienne doświadczenia trzech narodów widziane z perspektywy jednostki. Na poznańskich kinomanów czeka także obsypany nagrodami m.in. na festiwalach filmowych w Sofii, Walencji i Lecce film Árpáda Bogdána Genesis, w którym zobaczymy zmagania prawniczki, nastoletniej matki oraz kilkuletnego chłopca będącego ofiarą nienawiści i prześladowań na tle rasowym. W programie festiwalu jak co roku znalazły się również wielokrotnie nagradzane filmy krótkometrażowe stworzone przez najlepszych reżyserów młodego pokolenia.

Przegląd filmu węgierskiego realizowany jest dzięki dofinansowaniu Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka oraz Węgierskiego Narodowego Funduszu Filmowego. Festiwal objęty jest honorowym patronatem Ambasady Węgier w Warszawie oraz Konsulatu Generalnego Węgier w Krakowie.

Harmonogram 13. WWF w Kinie Muza:

poniedziałek, 17.06, 18:45

LAJKÓ – CYGAN W KOSMOSIE / Lajkó – Cigány az űrben (90′) reż. Balázs Lengyel

wtorek, 18.06, 18:45

GENESIS / Genezis (120′) reż. Árpád Bogdán

środa, 19.06, 17:30

PROJEKT BABCIA | SENIOR W MUZIE / Nagyi Projekt (90′) reż. Bálint Révész

czwartek, 20.06, 19:15

FILMY KRÓTKOMETRAŻOWE (90’)

piątek. 21.06, 19:00

ZORZA POLARNA /Aurora Borealis: Északi fény (104′) reż. Márta Mészáros

niedziela, 23.06, 18:00

BUDAPESZT NOIR / Budapest Noir (90′) reż. Éva Gárdos

BILETY: normalne 15 zł / ulgowe 12 zł

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz