K U L T U R A

Variété – koncert promujący płytę „Dziki książę”

Variété  Foto: FB / variete.polska

Zespół Variété wystąpi w Centrum Kultury Zamek w sobotę, 29 stycznia o godzinie 19:30. Koncert odbędzie się w ramach trasy promującej nową płytę.

“Dziki Książe”, “Lekko”, “Afrykańska Służba” to tylko niektóre tytuły utworów najnowszego albumu “Dziki książę”. A jest ich dziesięć. Zespół, który z każdą kolejną płytą gubi ciężar pierwszych produkcji i zyskuje hipnotyczny powab zagra dla poznańskiej publiczności już pod koniec stycznia.

Zespół zadebiutował w Jarocinie w 1984 roku. Variete jest uznawany za prekursora nurtu cold-wave w Polsce, jednak z każdym kolejnym albumem ich muzyka ewoluowała, oddalając się od “zimnej fali” w kierunku nowych brzmień, inspiracji trip hopem i ambitną elektroniką.

Wokalistą, autorem tekstów i liderem zespołu jest Grzegorz Kaźmierczak, poeta, którego wiersze stanowią oś twórczości grupy.

Zespół często współpracował z osobistościami polskiego jazzu od Andrzeja Przybielskiego (“Variete” 1993), przez Mikołaja Trzaskę (“Koncert – Teatr STU” 1995), Wojciecha Jachnę (“Piosenki Kolonistów”, 2013), po Kubę Więcka (album “Nie wiem”, 2017).

Na nowej płycie „Dziki książę” usłyszymy litewskiego saksofonistę Jana Maksimowicza.

Variete jest cenione nie tylko w środowisku muzycznym i literackim, ale również w środowisku teatralnym. Zespół wydał dwa albumy koncertowe zarejestrowane w teatrach: “Koncert – Teatr STU” z 1993 roku oraz “PPA. Wrocław 2015”. Ten ostatni, to album zarejestrowany podczas premiery spektaklu „Bal, czyli wieczór zapoznawczy. Gra zespół Variete”, która miała miejsce na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.

Zespół Variete wystąpi w składzie:
Grzegorz Kaźmierczak – śpiew, elektronia
Marek Maciejewski – gitary
Marcin Karnowski – perkusja
Grzegorz Korybalski – basoraz gość specjalny trasy:
Wojciech „DJ Grzana” Grzankowski – elektronika, instrumenty klawiszowe, scretche

Variété – koncert promujący płytę „Dziki książę”

Centrum Kultury Zamek
sobota, 29 stycznia, godzina 19:30

Bilety w cenie 45 i 55 zł

Użyte w artykule zdjęcia: FB / variete.polska

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz