Aglomeracja

Uważaj na kieszonkowców

Policja i ZTM ostrzegaja przed kieszonkowcami  Foto: UMP

W czasie przedświątecznych zakupów, w tłoku, bardzo łatwo paść ofiarą złodziei kieszonkowych – ostrzegają poznańscy policjanci. Funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji wspólnie z pracownikami Zarządu Transportu Miejskiego przypominają, co zrobić, by nie dać się okraść.

Przed świętami, gdy mamy przy sobie sporo pieniędzy i zakupy, kieszonkowcy chętnie atakują – wyjaśnia Bogusław Bajoński, dyrektor ZTM. – A ponieważ do wielu kradzieży dochodzi w pojazdach komunikacji miejskiej, zwłaszcza gdy jest tłok, postanowiliśmy wspólnie z policją przygotować akcję zapobiegawczą.

Akcja nosi tytuł “Bezpieczny pasażer – stop kieszonkowcom” – w ramach tej akcji przedstawiciele ZTM i policji począwszy od 15 grudnia będą przechodniom wręczać ulotki o tym, jak ustrzec się kradzieży i zmniejszyć jej ryzyko.

Zasady bezpieczeństwa są bardzo proste – tłumaczy Wiesław Nowak, naczelnik Wydziału Prewencji KMP. – Przede wszystkim musimy być czujni, pilnować swoich rzeczy, nie zostawiać plecaka czy torebki otwartej i trzymać je przy sobie. Gdy chcemy mieć pod ręką telefon, to trzymajmy go w zamkniętej kieszeni.

Gdy się nie przestrzega tych prostych zasad, bardzo szybko można w przedświątecznym tłoku stracić portfel, telefon, a nawet całą torebkę. Małgorzata Trybińska z Wydziału Prewencji KMP pokazywała, jak łatwo wyjąć portfel z otwartej torby czy telefon z tylnej kieszeni spodni – ulubionego miejsca chowania cennych przedmiotów przez panów – nawet gdy kieszeń jest przykryta dłuższą kurtką.

Policjanci przypominają też, że kieszonkowcy lubią tłok, a często sami go powodują, by kraść. Złodzieje działają w zorganizowanych grupach, a do wytworzenia sztucznego tłoku wykorzystują często kobiety i nawet dzieci, bo one nie budzą podejrzeń. W dodatku po kradzieży błyskawicznie przekazują sobie łup z rąk do rąk, więc nawet gdy policja bądź sami okradzeni zatrzymają złodzieja, bardzo trudno mu cokolwiek udowodnić.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz