POZnań

Uważaj komu pomagasz

kajdanki  Foto: sxc

kajdanki Foto: sxcWiele osób uważa, że Internet jest wspaniałym miejscem, gwarantującym anonimowość. Pomysłowy poznaniak postanowił zmienić swoją tożsamość w sieci i na tym udało mu się zarobić blisko 300.000 złotych.

Policjanci z Poznania zatrzymali mężczyznę podejrzewanego o liczne oszustwa. Od czerwca 2012 do września 2013 za pomocą poczty elektronicznej rozsyłał tysiące maili z prośbą o wsparcie dla chorego dziecka. Teraz grozi mu za to nawet 8 lat więzienia.

Jego sposób działania polegał na tym, że przygotował sobie pięć różnych apeli o pomoc. W Internecie wyszukiwał zdjęcia chorych dzieci. Następnie dokładał do tego wymyśloną historię choroby. Czasami zamieszczał też fikcyjną nazwę fundacji, która miała koordynować zbiórkę. Podawał również numer konta, na które można wpłacać pieniądze. Tak przygotowaną wiadomość rozsyłał pocztą elektroniczną w tysiącach egzemplarzy. Pokrzywdzonych wyniku tych działań jest ponad 4.500 osób. Stracili oni łącznie blisko 300.000 złotych.

Zatrzymany mężczyzna to 40-letni mieszkaniec Poznania. Usłyszał zarzut oszustwa, za który kodeks karny przewiduje karę nawet 8 lat więzienia.

Policjanci przypominają aby przed wpłatą pieniędzy na jakiś szczytny cel, zawsze dokładnie sprawdzić, kto o pomoc prosi. Legalnie działające fundacje mają swoje siedziby i są zarejestrowane w sądzie. Przestępcy często wykorzystują nasz pośpiech i liczą, że chwytający za serce apel o wsparcie wystarczy, by zapomnieć o bezpieczeństwie.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz