Sport

Uczestnicy 15. Poznań Półmaratonu

15. Poznań Półmaraton  Foto: lepszyPOZNAN.pl/Piotr Rychter

Haftamu Gebresilase triumfuje w 15. Poznań Półmaratonie z czasem 01:00:27. Był to debiutancki start juniora z Etiopii na dystansie 21,097 km. Pierwsza wśród pań Anchialem Haymanot (ETH) poprawiła rekord poznańskiego biegu o ponad półtorej minuty (01:07:54) ustanawiając również rekord życiowy.

Podium w całości należało dziś do zawodników i zawodniczek z Afryki. Monika Jackiewicz – najlepsza z Polek – zameldowała się na mecie piąta, a Krystian Zalewski był siódmy wśród mężczyzn.

Zawodniczki i zawodnicy wyruszyli na trasę równo o godzinie 10:00. Czasy mierzone w trakcie biegu wskazywały, że jest szansa na rekord trasy także wśród mężczyzn. Po bardzo szybkich 15 kilometrach zwarta grupa biegaczy podzieliła się i triumfator pokonywał końcówkę trasy samotnie. Czas ostatnich pięciu kilometrów nie pozwolił ostatecznie na wynik poniżej 1 godziny. Przebieg rywalizacji wśród pań wyglądał nieco inaczej. Niemal od samego początku od reszty stawki oddzieliły się dwie biegaczki, triumfatorka oraz Ugandyjka Juliet Chekwel, która na metę przybiegła jako druga. Na mecie różnica między nimi była już bardzo spora, bowiem Haymanot na ostatnich kilometrach przypuściła samotny, skuteczny atak.

Łącznie na starcie 15. Poznań Półmaratonu stanęło 7668 zawodników. Reprezentowali oni 32 państwa. Na trasie zagrzewała ich do walki niezawodna poznańska publiczność. Szczególny doping docierał do biegaczy ze stref kibica rozstawionych na całej trasie.

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl/Piotr Rychter

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz