Grunwald Komorniki

Tunel na Grunwaldzkiej

Tunel na Grunwaldzkiej - wizualizacja  Foto: UMP

Projekt budowy tunelu na ulicy Grunwaldzkiej pod linią kolejową nabiera realnych kształtów. Na jego budowę czekają nie tylko mieszkańcy okolicznych osiedli. Przejazd kolejowy przecinający ulicę Grunwaldzką to od zawsze koszmar dla jeżdżących tędy kierowców.

Na szczęście pojawiło się światełko w tunelu. W tej chwili jeżdżące tą linią bany wymuszają częste zamykanie przejazdu, a to powoduje powstawanie tutaj korków. Jeździ tutaj około 10.000 samochodów na dobę.

Początkowo planowano tutaj budowę wiaduktu dla samochodów i pieszych nad torami. Powstały już nawet wstępne koncepcje realizacji tego projektu. Po dokładnej analizie okazało się jednak, że o wiele tańszym rozwiązaniem będzie budowa tunelu pod linią kolejową łączącą Poznań z Berlinem. Koszt jego budowy ma być o połowę tańszy niż w przypadku wiaduktu.

Co ważne, jego budowa prowadzona będzie bez zamykania obecnego przejazdu i ulicy Grunwaldzkiej, ponieważ ma powstać obok istniejącego przebiegu ulicy.

Zgodnie z planami ma tutaj dzięki tej inwestycji powstać węzeł komunikacyjny, który ułatwi przejazd ulicą Grunwaldzką z Plewisk do Poznania i z powrotem. W samym tunelu znajdzie się jezdnia dla samochodów, na osobnym poziomie droga rowerowa i przejście dla pieszych. Będą także rozwiązania umożliwiające korzystanie z tunelu przez osoby niepełnosprawne.

Na powierzchni planowane są przystanki na trasie kolejowej, a od ul. Wołczyńskiej pętla autobusowa, parking park&ride na którym znajdzie się miejsce dla około 350 samochodów oraz bike&ride.

Plan zakłada umożliwienie mieszkańcom łatwego przesiadanie się między autobusami i koleją – wyjaśniają urzędnicy z poznańskiego magistratu – dwupoziomowy zintegrowany węzeł komunikacyjny ma kosztować 60.000.000 złotych.

Ponieważ inwestycja będzie realizowana na granicy Poznania i gminy Komorniki ma być finansowana przez oba samorządy.

Spotkanie z okolicznymi mieszkańcami dotyczące tego projektu odbędzie się w Zespole Szkół przy ul. Żonkilowej w środę 6 września. Dodatkowo na stronach internetowych Zarządu Dróg Miejskich opublikowane będą wizualizacje i dokładny opis planowanej inwestycji. Wszyscy zainteresowani będą mogli przesyłać swoje uwagi, komentarze i propozycje od 24 sierpnia do 15 września.

Użyte w artykule zdjęcia: UMP

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz