K U L T U R A

Transatlantyk zbliża się do Poznania

Prezentacja plakatu festiwalu Transatlantyk  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

W ostatnich 5 latach TRANSATLANTYK FESTIVAL stał się jednym z najważniejszych i najdynamiczniej rozwijających się festiwali w Europie Środkowej. Kolejne 4 edycje zgromadziły w Poznaniu prawdziwe tłumy. Międzynarodowa publiczność obejrzała do tej pory łącznie 600 filmów na ponad 1000 pokazach kinowych i plenerowych. Przygotowano dla niej prawie 300 godzin warsztatów i prelekcji oraz zaproszono blisko 500 wybitnych twórców z Polski i zagranicy.

Od samego początku Transatlantyk jest festiwalem idei – otwartym i glokalnym, artystyczną platformą do rozmów o najważniejszych problemach i wyzwaniach naszej cywilizacji.

TRANSATLANTYK FESTIVAL 2015 ma stać się miejscem łączącym – poprzez ambitne obrazy, najlepszą muzykę i inspirujące wydarzenia edukacyjne – wszystkie pokolenia, ponad podziałami politycznymi, ekonomicznymi i społecznymi. Organizatorzy zapraszają w tym roku do udziału w kilkuset wydarzeniach zaplanowanych w ramach czterech filarów imprezy: Filmu, Muzyki, Edukacji i Inspiracji.

5 lat temu stworzyliśmy na kulturalnej mapie Polski nową jakość – rozpoznawalny także poza granicami kraju festiwal idei. Używając siły filmu i muzyki inspirujemy Polaków do dyskusji na ważne tematy społeczne i polityczne. Rosnąca z roku na rok popularność naszej imprezy pokazała, że jedno wydarzenie kulturalne może łączyć osoby w różnym wieku. Zderzać w sposób pozytywny młodość z doświadczeniem, potrzebę zmian z zastanym porządkiem, obrazy prezentujące konflikty, dramaty, ale także zwyczajne życie jednostek i całych narodów z wyobrażeniem, jakie o współczesnym świecie mają mieszkańcy naszego kraju – mówi Jan A.P. Kaczmarek, twórca i dyrektor festiwalu.

Od pierwszej edycji festiwal Transatlantyk zapewnia swojej publiczności kontakt nie tylko ze znakomitym światowym kinem i muzyką, ale także legendarnymi i młodymi twórcami z Polski i zagranicy. Dotychczas Poznań odwiedziło wiele osobistości świata filmu i muzyki z legendarną Yoko Ono na czele.

Na jubileuszową 5. edycję festiwalu organizatorzy zaprosili kolejnych wybitnych artystów – aktorów, reżyserów, kompozytorów, scenarzystów i scenografów. Swój udział potwierdził już jeden z najlepszych współczesnych aktorów charakterystycznych – Joe Pantoliano. Znany publiczności na całym świecie z takich filmów i seriali jak „Matrix”, „Rodzina Soprano”, „Ścigany”, „Imperium Słońca” czy obu części „Bad Boys”.

Kolejną wielką gwiazdą tegorocznego festiwalu będzie najsłynniejsza na świecie kobieta android – Sean Young. Rola w kultowym „Łowcy androidów” Ridleya Scotta z 1982 r. otworzyła 23-letniej wówczas artystce drogę do wielkiej hollywoodzkiej kariery.

Na festiwalowym zielonym dywanie pojawią się w tym roku także inne niezwykłe kobiety: japońska reżyserka, producentka i scenarzystka Hisako Matsui, amerykańska producentka Mary Jane Skalski oraz dwie Polki – producentka oscarowej „Idy” Ewa Puszczyńska i znana przed wszystkim ze znakomitych dokumentów reżyserka i scenarzystka Karolina Bielawska.

Swój udział w tegorocznej edycji potwierdził także reżyser „Disco Polo” Maciej Bochniak oraz jeden z najwybitniejszych polskich umysłów – prawnik, pisarz, wykładowca i działacz społeczny Wiktor Osiatyński. W Poznaniu pojawią się również: dyrektor artystyczny Festiwalu Filmowego w Gdyni Michał Oleszczyk oraz w kategorii debiutów: amerykańskie reżyserki Kathleen Davison i Ana Davis oraz dokumentalistki Inga Hajdarowicz i Anna Bednarczyk.

Jan A.P. Kaczmarek, Transatlantyk - gala otwarcia (8.08.2014) CK Zamek

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz