K U L T U R A

TRANSATLANTYK: Eksperymentalny 12-godzinny projekt “Day for Night”

Day for Night - projekcja na plaży  Foto: elevenshadows.com

Day for Night - projekcja na plaży Foto: elevenshadows.comW niedzielę 7 sierpnia w Pasażu Kultury wyświetlony zostanie niezwykły film “Day for Night”.  Jest to audiowizualna podróż w czasie. Obserwujemy w nim przebieg dnia na plaży Santa Monica, od świtu do zmierzchu. W ten sposób czas filmowy będzie kontrastował z sytuacją projekcji, której początek nastąpi po zachodzie słońca, a koniec wraz z jego wschodem.

Jest to wspólne dzieło Corey Madden, Bruno Louchouarna i Keitha Mitchella, które zostało stworzone z dwunastoma aktorami i ponad 250 przypadkowymi przechodniami. Ci, którzy akurat przechodzili plażą nagle stawali się jego częścią, reagując na działania aktorów. Pewne elementy scenariusza zostały wcześniej ustalone, jak np. improwizowanie na motywach znanych scen z “The Sandpiper” czy “Siódmej pieczęci”, jednak twórcy byli otwarci na przypadek, dzięki czemu w filmie pojawiło się wiele niespodziewanych elementów. Gesty, zachowania, kontakty międzyludzkie – widzimy je na tle stale zmieniającego się morza, co skłania do refleksji nad przemijaniem i zmiennością życia.

Tak jak aktorzy wchodzili w interakcję z przypadkowymi uczestnikami, tak samo obrazy i dźwięki “Day for Night”, podczas projekcji w otwartej przestrzeni, mieszają się z otoczeniem i z reakcjami publiczności. Przez swoistą wielkoformatowość film stawia pytania o naturę kina, jego relację względem rzeczywistości i znaczenie tego, co nieprzewidziane.

Przed projekcją, o godzinie 20:00, odbędzie się spotkanie z Corey Madden i Bruno Louchouarnem, podczas którego twórcy opowiedzą o “Day for Night”, a Louchouarn podzieli się przemyśleniami na temat znaczenia i roli muzyki w filmie.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz