K U L T U R A

The Mystery of BANKSY – A Genius Mind w Poznaniu

The Mystery of BANKSY – A Genius Mind  Foto: materiały prasowe / COFO Entertainment

Banksy, anonimowy artysta graffiti z Bristolu, którego prace zrewolucjonizowały świat street artu, wkrótce zawita do Poznania. Wystawa “The Mystery of BANKSY – A Genius Mind”, która przyciągnęła już ponad 1,8 miliona odwiedzających w miastach takich jak Wiedeń, Berlin i Sztokholm, będzie dostępna od 30 sierpnia 2024 roku w Hali nr 1 na terenie MTP. Ekspozycja, prezentująca ponad 150 dzieł, oferuje unikalną podróż przez twórczość Banksy’ego, ukazując jego prowokacyjne i poetyckie komentarze na temat współczesnego świata.

Wciąż anonimowy i tajemniczy Banksy, to artysta graffiti i malarz, który przekracza granice sztuki, stawiając wyzwanie tradycyjnemu rynkowi artystycznemu. Jego twórczość od lat budzi sensację. Pierwsza wystawa poświęcona temu wyjątkowemu artyście odbyła się w Monachium w marcu 2021 roku. Od tamtej pory przyciągnęła ponad 1,8 miliona odwiedzających w różnych miastach, takich jak Wiedeń, Berlin, Hamburg czy Sztokholm, stając się jedną z najczęściej odwiedzanych wystaw street artu na świecie. Wystawa “The Mystery of BANKSY – A Genius Mind” po raz pierwszy zawita do Poznania, do Hali nr 1 na terenie MTP (ul. Głogowska 18), od 30 sierpnia 2024 roku.

Wystawa stanowi niezwykłą podróż przez cały okres twórczości Banksy’ego. Prezentuje ponad 150 inspirujących motywów street art – graffiti, fotografii, rzeźb, instalacji wideo oraz wydruków na różnych nośnikach, takich jak płótno, tkanina, aluminium, FOREX® i pleksi. Wszystkie te elementy zostały starannie dobrane i zgromadzone specjalnie na tę wystawę. Wyszukana oprawa tego wydarzenia oferuje kompleksowy przegląd i wnikliwy wgląd w twórczość tego nietuzinkowego artysty.

Organizacja takiej ekspozycji była wyzwaniem. Zebranie najbardziej wybitnych i efektownych motywów w jednym miejscu, tworząc swobodną atmosferę poza konwencjonalnym muzealnym środowiskiem, ale jednocześnie dbając o zachowanie najwyższych standardów jakości była bardzo trudna.

Kuratorką wystawy jest Virginia Jean, utalentowana projektantka z Anglii, mieszkająca w Berlinie. Po wieloletnim doświadczeniu na tradycyjnym rynku sztuki z sukcesem zrealizowała liczne projekty i wystawy związane ze street art. Banksy, jako inspiracja, zawsze fascynował ją swoją twórczością, pasją do kreatywności i zaangażowaniem w wolną sztukę jako środek komunikacji. Virginia Jean podkreśla, że dzieła Banksy’ego dotykają istotnych prawd i problemów współczesnego świata, których często wolimy nie dostrzegać. Banksy, dzięki swojej sztuce, pisze historię – historię, która dla nas teraz jest rzeczywistością. Wystawa jest obowiązkowa dla tych, którzy chcą konfrontować się ze sztuką, polityką, globalnymi wydarzeniami i sobą samym, pozostając wrażliwymi na subtelne odcienie słodko-gorzkiej ironii.

Banksy jest prawdopodobnie najbardziej znanym i równocześnie najbardziej tajemniczym artystą graffiti na świecie. Utrzymując swoją tożsamość w tajemnicy, zdobył uznanie na ulicach globalnych metropolii i na prestiżowych aukcjach. Uważany za jednego z najdroższych współczesnych artystów, Banksy porusza ludzi swoimi ironicznymi, politycznymi, lecz zawsze poetyckimi pracami. W 2009 roku mieszkańcy Bristolu zdecydowali, że prace Banksy’ego powinny pozostać w przestrzeni publicznej, co było wyraźnym sygnałem poparcia dla jego twórczości. W 2010 roku magazyn “Time” umieścił go na liście 100 najbardziej wpływowych osób na świecie, obok Baracka Obamy, Steve’a Jobsa i Lady Gagi.

Tożsamość Banksy’ego pozostaje nierozwiązana, ale jego sztuka zdobyła uznanie na całym świecie, pojawiając się na murach miast i komentując bieżące wydarzenia. Jego dzieła, takie jak “Game Changer”, dedykowane personelowi szpitala w Southampton, czy akcja z wykorzystaniem szczurów w londyńskim metrze, zdobyły ogromną popularność. Banksy stawia wyzwania normom i prowokuje refleksję nad rolą sztuki w społeczeństwie.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe / COFO Entertainment

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz