Aglomeracja

Test COVID-19 można zrobić także w święta i Nowy Rok.

NFZ - punkt pobrań  Foto: NFZ Zielona Góra

Mimo nadchodzących dni wolnych z okazji świąt i Nowego Roku w Poznaniu i okolicach nadal będzie można oddawać materiał do testów w kierunku COVID-19. Punkty pobrań wymazów będą dyżurować zarówno w okresie od 24 do 27 grudnia, jak i od 31 grudnia do 3 stycznia. W pozostałe dni będą działać w standardowych godzinach funkcjonowania.

Punkty w Poznaniu, Luboniu i Swarzędzu podzieliły się w taki sposób, że siedem z nich będzie pełnić dyżur w święta Bożego Narodzenia, a osiem – w Sylwestra i Nowy Rok.

Codziennie od 24 do 27 grudnia od godz. 9 do 13 czynne będą dwa punkty pobrań przy ul. Rokietnickiej 8. O godzinę krócej – do południa – otwarta będzie placówka przy ul. Rzecznej 2 w Luboniu. Z kolei od godz. 8 czynne będą trzy inne punkty w Poznaniu: przy ul. Sielskiej 6 (do godz. 10), Szwajcarskiej 14 na parkingu przy CH M1 (do godz. 11) oraz Serbskiej 7 na parkingu Tesco (do godz. 12).

W święta pobranie wymazu będzie możliwe w Poznaniu także popołudniu. Wtedy należy zgłosić się do punktu przy ul. Dobrej 38a czynnego od godz. 12.30 do 14.30 w czwartek, 24 grudnia oraz w kolejne dni od godz. 15.30 do 17.30. Również popołudniu – w godz. od 13 do 17 otwarty będzie punkt pobrań przy Szpitalu MSWiA przy ul. Dojazd 34.

W okresie od 31 grudnia do 3 stycznia dyżurować będą inne punkty pobrań. Od godz. 7.45 do 10 działać będzie ten przy ul. Juraszów 7-19. Od godz. 9 do 12 wymaz można oddać w dwóch punktach przy ul. Bułgarskiej 17 na parkingu przy stadionie. Jeden przeznaczony jest dla zmotoryzowanych, a drugi dla pieszych.

W tych dniach od godz. 9.30 do 11.30 czynny będzie też punkt pobrań przy ul. Słowiańskiej 53b. Uwagę należy zwrócić na godziny otwarcia placówki przy ul. Mickiewicza 2 – w Sylwestra, Nowy Rok oraz niedzielę, 3 stycznia będzie ona czynna od godz. 8 do 10, a w sobotę, 2 stycznia – od 11 do 13.

Popołudniu materiał do testów na COVID-19 będzie można oddać w Poznaniu w punkcie przy ul. Obornickiej 227 (od godz. 14 do 17) oraz przy ul. Ojca Mariana Żelazka 1 przy lodowisku „Chwiałka” (w godz. 14-18).

W okresie sylwestrowo-noworocznym poza Poznaniem czynny będzie swarzędzki punkt przy ul. Poznańskiej 14. Wymazy będą tam pobierane od godz. 8 do 12

NFZ apeluje by nie bagatelizować możliwych objawów COVID-19, ani nie próbować „przechorować” infekcji.

W takiej sytuacji bezwzględnie należy się zgłosić po pomoc lekarza. W dni wolne i święta w razie nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia uzyskamy ją w punktach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, czyli tzw. „wieczorynkach”, a w przypadku zagrożenia życia – na Izbach przyjęć i Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych – informuje Marta Żbikowska – Cieśla, rzeczniczka prasowa NFZ w Poznaniu

Pamiętać należy, że lekarze „wieczorynek” mają podobne uprawnienia, jak np. lekarze POZ. Mogą więc w przypadku podejrzenia COVID-19 skierować pacjenta do punktu wymazowego, wezwać karetkę wymazową dla osób, które nie są w stanie do niego dotrzeć lub samodzielnie wykonać test antygenowy w placówce.

Użyte w artykule zdjęcia: NFZ Zielona Góra

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz