Aglomeracja

Wie ile ziaren piasku jest na świecie!

Marek Kujawiak z V Liceum Ogólnokształcącego im. Klaudyny Potockiej awansował do finału gry „Globtroter: poznaj Wielkopolskę”. Gra edukacyjna to jeden z elementów trzyletniego projektu „eSzkoła – Moja Wielkopolska”, w którym bierze udział 10 tysięcy uczniów ze 105 wielkopolskich gimnazjów i liceów.

W półfinale przed komputerami zasiadło 30 graczy, którzy zebrali najwięcej punktów podczas miesięcznej rozgrywki i pokonali niemal dwa tysiące rywali. Autorami pytań do gry byli uczniowie biorący udział w „eSzkole”. Każdy zespół przygotował kilkanaście zagadnień związanych z projektem, nad którym pracował w ubiegłym roku szkolnym. Ich tematyka była dowolna – wszystko zależało od pomysłowości twórców. Ile ziaren piasku, według Archimedesa, znajduje się we wszechświecie? Jakie właściwości lecznicze posiada glistnik jaskółcze ziele? – to właśnie z takimi problemami musieli zmierzyć się uczniowie podczas poniedziałkowego półfinału.

Cyfrowa szkoła

W „Globtroterze” zachowane zostały wszystkie mechanizmy znane z najlepszych gier – zdobywanie kolejnych poziomów, pytania bonusowe, zbieranie punktów i śledzenie poczynań przeciwników. Dla dzisiejszej młodzieży to środowisko Internetu i komputera jest naturalnym światem, a emocje spowodowane rywalizacją czynią z nauki osobiste wyzwanie.

Chcielibyśmy, aby taka forma nauki pojawiała się częściej w szkole – mówi Dominik Zawadzki, uczeń poznańskiego gimnazjum. – To prawda, że uczymy się przez zabawę, ale dzięki temu lepiej zapamiętujemy. Na pewno fajniej jest włączyć grę, niż otworzyć książkę.

29 października w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza odbędzie się wielki finał „Globtrotera” z cennymi nagrodami. Dziesiątka finalistów zmierzy się ze sobą w obecności kilkuset gości zaproszonych na galę finałową I edycji projektu „eSzkoła – Moja Wielkopolska”. Na widowni zasiądą przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz władz samorządowych. My oczywiście trzymamy kciuki za Marka!

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz