POZnań

Taki mały, a taki silny – samolot z Politechniki

Studenci z Politechniki na zawodach AeroDesign  Foto: Studenci z Politechniki na zawodach AeroDesign

Studenci z Politechniki Poznańskiej przylecieli ze Stanów Zjednoczonych z workiem medali. Sukcesem zakończył się udział polskich zespołów akademickich w prestiżowych zawodach SAE Aero Design West, które odbyły się w  Kalifornii. Polskie uczelnie techniczne zdominowały rywalizację w międzynarodowym konkursie.

Studenci z Politechniki na zawodach AeroDesign Foto: Studenci z Politechniki na zawodach AeroDesignZadaniem młodych inżynierów z całego świata było zbudowanie zdalnie sterowanego modelu tzw. samolotu udźwigowego. Samoloty rywalizują w trzech klasach: Micro, Regular oraz Advanced. Modele oceniają m.in. przedstawiciele NASA i Boeinga, a wygrywa drużyna, która zdoła wynieść jak największy ciężar w powietrze (przy jak najmniejszej masie własnej modelu).

W rywalizacji liczą się także prezentacja modelu (m.in. ocena materiałów użytych do konstrukcji) oraz precyzja z jaką ładunek niesiony przez samolot zostanie zrzucony do celu na ziemi.

Grad medali zdobyli studenci Politechniki Poznańskiej, którzy w klasyfikacji generalnej klasy Micro ustąpili pola jedynie konstruktorom z Politechniki Warszawskiej.

Członkowie zespołu AKL SAE Aero Design Poznań zajęli także pierwsze miejsce za raport techniczny w klasie Micro, drugie za raport techniczny w klasie Regular oraz srebro (kl. Regular) i brąz (kl. Micro) w konkurencji highest payload lifted (najwyżej udźwignięty ładunek).

Polscy studenci podczas zawodów SAE Aero Design Foto: materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz