Sypnęło śniegiem – kto ma sprzątać na drogach Swarzędza?

fot. M.Sobczyk  Foto:
fot. M.Sobczyk

Drogi na terenie Swarzędza mają różnych gospodarzy. Większość dróg i ulic należy do gminy Swarzędz, która odpowiada za ich utrzymanie. Są jednak także drogi należące do innych właścicieli, którzy mają obowiązek utrzymywać je w należytym stanie.

fot. M.Sobczyk
fot. M.Sobczyk

Na terenie miasta występują drogi powiatowe zarządzane przez Gminę Swarzędz, a poza granicami Miasta Swarzędza drogami powiatowymigospodaruje Zarząd Dróg Powiatowych w Poznaniu.
Są to:
– droga ze Swarzędza przez Gruszczyn, Kobylnicę, Wierzonkę aż do Karłowic
– droga z Kobylnicy do Wierzenicy
– ze Swarzędza przez Jasin, Łowęcin, Sarbinowo do Puszczykowa Zaborza i Paczkowa oraz z Paczkowa w kierunku Siekierek
– droga ze Swarzędza przez Zalasewo do Rabowic i Kruszewni (ul. Średzka)
– droga Swarzędz – gortatowo do Uzarzewa
Na terenie miasta i gminy Swarzędz jest też droga wojewódzka nr 433, która rozpoczyna swój bieg od skrzyżowania z ul. Poznańską w Swarzędzu (ul. Polna, Średzka, Kórnicka) a kończy w Garbach już jako ul. Tulecka. Gospodarzem tej drogi jest Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu.
Przez naszą gminę przebiegają też dwie drogi krajowe. Droga krajowa nr 92 to ul. Poznańska w Swarzędzu i Jasiniu do Paczkowa (trasa Warszawa-Poznań) oraz droga krajowa nr 5 czyli ul. Gnieźnieńska w Bogucinie i Janikowie, która w Kobylnicy przechodzi w ul. Poznańską prowadzącą w stronę Gniezna. Za stan tych dróg odpowiada Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Poznaniu.
Mnogość gospodarzy utrudnia sprawne zarządzanie i utrzymanie dróg w naszej gminie. Wszelkie uwagi na temat stanu wszystkich dróg można zgłaszać do Urzędu Miasta i Gminy Swarzędz (tel. 061 651 24 09 i 061 651 24 10), który od razu przekaże je właściwemu zarządcy drogi.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz