POZnań

Studia dualne i brak opłat za drugi kierunek – startuje nowy rok akademicki

Biblioteka Politechniki Poznańskiej  Foto: PP

Koniec z płaceniem za naukę na drugim lub trzecim kierunku studiów. Od 1 października wchodzą w życie przepisy wycofujące te opłaty. Ale nowelizacja prawa o szkolnictwie wyższym przynosi również inne udogodnienia. Z opłat już wcześniej, po negatywnej opinii Trybunału Konstytucyjnego zrezygnowały poznańskie szkoły wyższe. Dziś uczelnie rozpoczynają zmagania z niżem demograficznym i szukają nowych sposobów pozyskania studentów.

Ustawa wprowadza studia dualne. To nowatorskie rozwiązanie polega na łączeniu nauki z pracą oferowaną przez przedsiębiorców. Nowelizacja przewiduje też między innymi obowiązek trzymiesięcznych praktyk zawodowych na studiach o profilu praktycznym. W awangardzie zmian jest m.in. Politechnika Poznańska, które wspólny program realizuje z Volkswagenem i Solarisem.

Biblioteka Politechniki Poznańskiej Foto: PP

Ma to pomóc młodym ludziom w odnalezieniu się na rynku pracy i dostosowaniu do wymagań pracodawców – wyjaśnia Łukasz Szelecki, rzecznik prasowy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Ponadto pracodawcy mają mieć większy wpływ na powstawanie nowych kierunków i będą mogli prowadzić zajęcia na uczelni.

„Uczenie się przez całe życie” – to kolejna zmiana, skierowana głównie do osób dorosłych, które chcą uzupełnić swoje wykształcenie. „Uczelnie będą uznawać wiedzę i umiejętności uzyskane na szkoleniach, kursach lub w pracy zawodowej i zaliczać je na poczet studiów”– mówi Łukasz Szelecki. Poza tym nie będą mogły pobierać od studentów żadnych opłat, które nie zostały zawarte w umowie.

Zmiany dotyczą także samych uczelni wyższych. Będą one mogły tworzyć między sobą tzw. związki uczelni. Ma to na celu ułatwienie pozyskiwania funduszy unijnych. Ponadto ustawa wprowadza „uwłaszczenie naukowców”. Pracownik naukowy będzie miał trzy miesiące na porozumienie się z uczelnią w kwestii komercjalizacji wynalazku. Jeśli w tym terminie uczelnia nie zgłosi zainteresowania odkryciem, prawa do komercjalizacji mogą przejść na naukowca.

Źródło: Serwis infoWire.pl

Tagi:

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz