Srebrni poznańscy waterpoliści

Waterpolo Poznań - ŁSTW UŁ  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Na kolejkę przed końcem sezonu poznańscy waterpoliści zapewnili sobie kolejny tytuł wicemistrzowski. Dzięki remisowi w dwumeczu z ŁSTW Ocmer UŁ oraz wczorajszej porażce Arkonii Szczecin w stolicy, po raz czwarty z rzędu zdobędą srebrny medal Mistrzostw Polski. Zacięte spotkania 9 kolejki Ekstraklasy zakończyły się w sobotę zwycięstwem gości 9:10. Natomiast w niedzielnym rewanżu poznaniacy pewnie wygrali z przyszłym mistrzem Polski 14:12.

W ostatni weekend zawodnicy Waterpolo Poznań stracili szansę na złoty medal tegorocznej Ekstraklasy, ale tanio swojej skóry nie sprzedali. Przedostatni, niezwykle zacięty i emocjonujący dwumecz Mistrzostw Polski zakończył się w Termach Maltańskich zasłużonym dla obu drużyn remisem i umocnieniem pozycji lidera i wicelidera tabeli. Poznaniacy zdobyli kolejne 3 punkty i praktycznie zapewnili sobie czwarte srebro w historii. Po 9 kolejce ligowej mają aż 7 punktów przewagi nad aktualnym mistrzem Polski – Arkonią Szczecin.

Początek sobotniego meczu należał do łodzian, którzy w pierwszych 8 minutach objęli prowadzenie 1:2. Ten wynik zadecydował niestety o porażce gospodarzy, którzy w trzech kolejnych kwartach remisowali z liderem tabeli 2:2, 3:3 oraz 3:3. Najlepszymi waterpolistami spotkania wybrano poznaniaka Rafała Iwanowicza oraz bramkarza Łodzi Jana Szabłowskiego.

Chociaż szanse na złoty medal znacznie się oddaliły, zawodnicy Waterpolo Poznań nie złożyli broni. Swoją coraz silniejszą pozycję w polskiej lidze potwierdzili w niedzielnym meczu rewanżowym. Pierwsze 3 niezwykle wyrównane kwarty przyniosły obu zespołom remis 10:10. W ostatnich 8 minutach swoją wysoką formę potwierdzili jednak poznaniacy, wygrywając ostatecznie cały mecz 14:12. Najlepszymi zawodnikami drugiego spotkania zostali Bartłomiej Kowalewski z Poznania oraz Piotr Michalski z Łodzi.

W ostatni weekend walczyliśmy z przyszłym mistrzem Polski jak równy z równym. Tak zaciętych i wyrównanych meczów waterpolo dawno nie było w Termach Maltańskich. W sobotę zabrakło nam większej skuteczności w ataku i odrobiny szczęścia. Za to niedzielne zwycięstwo umocniło naszą pozycję wicelidera tegorocznej Ekstraklasy. Jestem bardzo zadowolony z postawy całej naszej drużyny w bieżącym sezonie. Z roku na rok jesteśmy coraz silniejszym klubem w polskiej lidze. I to nie tylko w rozgrywkach seniorów. Nasi juniorzy także zaczynają odnosić pierwsze sukcesy, pokonując w turniejach młodzików dużo bardziej doświadczone drużyny. I chociaż w tym roku straciliśmy już praktycznie szanse na złoty medal, to dopiero początek, a nie koniec walki o Mistrzostwo Polski dla Poznania – mówi Tomasz Różycki, prezes klubu i kapitan Waterpolo Poznań.

Ostatni w tym sezonie dwumecz Ekstraklasy poznaniacy zagrają na wyjeździe. 27 i 28 maja zmierzą się w Szczecinie z obecny mistrzem Polski, Arkonią Szczecin.

Wyniki, skład oraz zdobywcy bramek Waterpolo Poznań:

13 maja, pierwszy mecz 9 kolejki MPS:

Waterpolo Poznań – ŁSTW Ocmer UŁ 9:10 (1:2,2:2,3:3,3:3)

Paweł Handze i Łukasz Miałkowski – bramkarze, Rafał Bocheński, Tomasz Różycki, Oskar Szymonik (1 gol), Bartłomiej Kowalewski (2 gole), Eryk Kalinowski, Paweł Rękawek (1 gol), Paweł Wielogórski, Marcin Drula (1 gol), Jakub Goździak (1 gol), Igor Cagalinec (2 gole), Rafał Iwanowicz (1 gol). Trener: Jacek Maciąg.

14 maja, mecz rewanżowy:

Waterpolo Poznań – ŁSTW Ocmer UŁ 14:12 (3:3, 2:3, 5:4, 4:2)

Paweł Handze i Łukasz Miałkowski – bramkarze, Tomasz Różycki (4 gole), Oskar Szymonik (1 gol), Bartłomiej Kowalewski (5 goli), Eryk Kalinowski, Paweł Rękawek, Paweł Wielogórski (2 gole), Marcin Drula, Jakub Goździak (1 gol), Igor Cagalinec (1 gol), Rafał Iwanowicz. Trener: Jacek Maciąg.

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl / Ewelina Jaskowiak, lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter