Antoninek

Spacer w koronach drzew

Spacer w koronach drzew  Foto: UMP

Lasy w Antoninku są chętnie odwiedzane nie tylko przez okolicznych mieszkańców. To idealne miejsce do spacerów, biegania czy jeździe na rowerze. Wkrótce mają pojawić się atrakcje, które mogą przyciągnąć tutaj nowych miłośników spędzania wolnego czasu w pięknych okolicznościach przyrody. Szczególnie interesująco zapowiada się stworzenie 260-metrowa ścieżka w koronach drzew.

Odwiedzający te tereny już od jakiegoś czasu mogli zobaczyć nowe altany, ławki, ramy widokowe, tablice informacyjne, słupki kierunkowe i piktogramy. Tak jest choćby w pobliżu parkingu przy ul. Browarnej. Naprawiono też fragmenty ścieżek. To jednak dopiero początek planowanych tutaj zmian. Na ich realizację Miasto zarezerwowało środki w wieloletniej prognozie finansowej.

Budowa szlaków rekreacyjno-turystycznych na terenie leśnictwa Antoninek jest jedną z największych inwestycji realizowanych przez Zakład Lasów Poznańskich – wyjaśnia Łukasz Polakowski z ZLP – za sprawą innowacyjnego zagospodarowania ścieżek edukacyjnych o tematyce przyrodniczo-historycznej chcemy zwiększyć atrakcyjność terenu.

Uroczysko Malta, na którym realizowane będą wszystkie te inwestycje, ma powierzchnię niemal 143 hektarów.

Szczególnie interesująco zapowiada się mająca powstać w dolinie rzeki Szklarki ok. 260-metrowa ścieżka w koronach drzew z punktem wypoczynkowo-widokowym, która w najwyższym miejscu wzniesie się 13 metrów ponad ziemię.

Wzorce budowy takiej ścieżki czerpaliśmy z realizacji zagranicznych, takich jak ścieżka w Jańskich Łaźniach w Czechach, a także polskich, takich jak kładka przyrodnicza z Waniewa do Śliwna – dodaje Łukasz Polakowski.

Ścieżka w leśnictwie Antoninek ma być gotowa do końca listopada tego roku. Do tego czasu mają też powstać m.in. plac zdrowia, ścieżka przez teren bagienny w okolicy rzeki Cybiny oraz stawu Olszak oraz pomost na pływakach nad Cybiną.

Kolejną atrakcją ma być niemal 35 metrów wieża obserwacyjna do celów przeciwpożarowych, z której będą również mogli korzystać turyści. Na wysokości 28 metrów powstanie spory, bo liczący ponad 33 metry kwadratowe, taras widokowy. Sama wieża ma stanąć na polanie w pobliżu Jeziora Maltańskiego do końca września 2019 roku.

Użyte w artykule zdjęcia: UMP

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz