Aglomeracja

Rozpoczyna się Europejski Tydzień Mobilności

Rondo Rataje  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

“Oszczędzaj energię” –  to hasło tegorocznego, już 22. Europejskiego Tygodnia Mobilności, który potrwa od 16 do 22 września. W jego trakcie będzie można wziąć udział w grze miejskiej “Przystanek Przygoda”, a kulminacyjnym momentem będzie Dzień bez Samochodu. W piątek – 22 września – każdy będzie mógł podróżować na liniach ZTM Poznań bezpłatnie. Warunkiem będzie okazanie ważnego dowodu rejestracyjnego (jeden dowód – jedna osoba).  

Celem akcji jest promocja ekologii, bezpieczeństwa i zrównoważonej mobilności. Od 22 lat tysiące instytucji, przedsiębiorstw, organizacji pozarządowych i miast bierze udział w Europejskim Tygodniu Mobilności (ETM), zachęcając do zmiany przyzwyczajeń mieszkańców.

Temat przewodni tegorocznej kampanii – “Oszczędzaj energię” – zachęca do przemieszczania się w sposób, który pozwala oszczędzać zasoby naturalne. Doskonale wpisuje się w to motto sprawna i pewna komunikacja zbiorowa, która umożliwia mniejsze zużywanie energii w przestrzeni miejskiej, niż gdybyśmy poruszali się samochodem. Transport zbiorowy dzięki nowoczesnemu taborowi pozytywnie wpływa też na środowisko naturalne oraz na zdrowie, ponieważ do przystanku trzeba dojść – co zapewnia choćby minimalną dawkę ruchu.

Dzięki zróżnicowanej i elastycznej taryfie ZTM komunikacja miejska pozwala również oszczędzać pieniądze. Z kolei nowoczesne trasy tramwajowe i rozwiązania inżynierskie takie jak buspasy, pozwalają tramwajom i autobusom sprawnie i szybko docierać do celu. Linie na trasie Poznańskiego Szybkiego Tramwaju należą do najszybszych i najpewniejszych w Polsce, a tramwaj nr 14 może z sukcesem konkurować z samochodami w szybkości dotarcia z Piątkowa w rejon Dworca Zachodniego PKP.  

Warto więc korzystać z komunikacji miejskiej na co dzień i od święta. Im więcej osób będzie podróżować tramwajami i autobusami – tym lepiej będzie skomunikowana aglomeracja poznańska. Podczas Europejskiego Tygodnia Mobilności warto przesiąść się z samochodu na tramwaj lub autobus i zostać z komunikacją zbiorową już na stałe!

Sobota – 16 września, godz. 11:00-16:00: gra miejska “Przystanek Przygoda”

“W Poznaniu pojawił się Zły Przeciwnik, który sabotuje transport publiczny i zatruwa życie mieszkańcom. Na szczęście do miasta przybyli superbohaterowie tacy jak: Kapitan Wagon, EkoMan, PEKA Woman, Pędzibus czy SuperTransfer. Oni pomogą pokonać Złego, ale potrzebują naszej pomocy. Dlatego warto zebrać ekipę i wziąć udział w grze miejskiej Przystanek Przygoda”. Można się już zapisywać do gry, która odbędzie się w sobotę – 16 września, w godz. 11:00-16:00.

Podczas niej będzie się można dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy i otrzymać dużo przydatnych informacji związanych z komunikacją miejską. Organizator, Zarząd Transportu Miejskiego, podpowie, jak przemieszczać się w sposób przyjazny dla środowiska, oszczędzając przy tym energię. Zachęci również do korzystania z promocyjnych ofert w taryfie biletowej – tak aby oszczędzać pieniądze. Będzie można także wygrać cenne nagrody.

Wspólnie z superbohaterami każdy zyska szansę na pokonanie Złego Przeciwnika.

Zgłosić się można poprzez specjalną stronę internetową gry miejskiej.

Zapisać się można także w dniu gry – w sobotę 16 września – w punkcie startowym na pl. Wolności w Poznaniu.

Piątek – 22 września:  Dzień bez Samochodu

W piątek, 22 września, zgodnie z uchwałą Rady Miasta Poznania każdy będzie mógł podróżować na liniach ZTM Poznań za darmo. Warunkiem będzie okazanie ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu (jeden dowód – jedna osoba).  

Wspólnie z Poznaniem zrównoważony transport będzie promować samorząd Województwa Wielkopolskiego. W 2012 r. oba samorządy wprowadziły cieszący się dużym powodzeniem Bilet Bus-Tramwaj-Kolej, który jest systematycznie udoskonalany. Współpracują także przy projekcie Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. Z okazji Dnia bez Samochodu na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego auta będzie można podróżować pociągami Kolei Wielkopolskich oraz POLREGIO w obrębie województwa wielkopolskiego i przesiąść się na transport ZTM.

Ponadto, podczas ETM 2023, pracownicy Strefy Płatnego Parkowania Zarządu Dróg Miejskich będą wkładać za wycieraczki samochodów zaparkowanych w strefie ulotki, zachęcające kierowców do skorzystania z możliwości darmowych przejazdów na liniach ZTM na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu 22 września. To wspólna akcja Zarządu Transportu Miejskiego i Zarządu Dróg Miejskich, mająca na celu zachęcenie zmotoryzowanych do podróży transportem publicznym.

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz