Aglomeracja K U L T U R A

Rowery z drewna! Startuje kolejna edycja konursu

Rower z drewna  Foto: Uniwersytet Przyrodniczy / materiały prasowe

Był już monocykl, były rowerki dziecięce, może czas na drewniany rower elektryczny? Uniwersytet Przyrodniczy zaprasza na kolejną edycję konkursu „Zbuduj Rower z Drewna”.

Konkurs, którego przedmiotem jest własnoręcznie wykonany rower z drewna, odbywa się cyklicznie, co dwa lata od 2013 r. i organizowany jest przez Koło Naukowe Technologów Drewna Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Jego celem jest zachęcenie studentów i uczniów szkół średnich do pracy z drewnem, promocja wykorzystania drewna i materiałów drzewnych jako materiału konstrukcyjnego oraz propagowanie kultury technicznej i zdrowego stylu życia.

„Konkurs jest skierowany do wszystkich pasjonatów drewna i od początku istnienia ma na celu promowanie innowacyjności i kreatywności, która znajduje się w każdym z nas, a nasz konkurs pozwala ją wyzwolić” – tłumaczy Maciej Klucewicz, prezes Koła Naukowego Technologów Drewna. „Różnorodność zaproponowanych rozwiązań czy użytych materiałów już nie raz nas zaskakiwała. W poprzednich edycjach widzieliśmy już ich cały przekrój – od bambusa, przez drewno gięte do materiałów drewnopochodnych.

Rower z drewna Foto: Uniwersytet Przyrodniczy / materiały prasowe

Konkurs skierowany jest przede wszystkim do studentów i uczniów szkół średnich, to tak naprawdę wiek uczestników czy ich status jest rzeczą drugorzędną, najważniejsze są zawsze pomysłowość i chęci stworzenia wyjątkowego modelu roweru z drewna. Dlatego jeszcze raz zapraszamy absolutnie wszystkich pasjonatów. Na naszym profilu na facebooku czekamy na Was i wasze pytania – zachęca Maciej Klucewicz.

Przypomnijmy, że przedmiotem konkursu jest własnoręcznie wykonany rower z drewna, który musi posiadać, co najmniej ramę wykonaną z drewna lub/oraz materiałów drewnopochodnych. Pozostałe elementy oraz osprzęt roweru mogą być wykonane z materiałów niedrzewnych, jednak udział drewna w projekcie jest jednym z ocenianych przez jury parametrów. Rower musi spełniać funkcję transportową, czyli umożliwiać przemieszczanie się nim przy użyciu siły własnych mięśni.

Uczestnikami konkursu mogą być w szczególności uczniowie szkół średnich, studenci oraz doktoranci, ale do udziału zaprasza się wszystkich zainteresowanych tworzeniem niezwykłych konstrukcji z drewna. W tym roku finał konkursu będzie odbywał się w Ogrodzie Dendrologicznym Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu 15 czerwca.

Zgłoszenia przyjmowane są do 30 kwietnia 2023 roku na adres e-mail: konkursrowerzdrewna@gmail.com
Karty zgłoszeniowe, regulamin oraz niezbędne informacje znajdują się na stronie internetowej Wydziału Leśnego i Technologii Drewna UPP: https://wltd.up.poznan.pl/pl/blog/sz-sta-edycja-konkursu-zbuduj-rower-z-drewna

Link do strony Koła Naukowego Technologów Drewna na Facebooku: https://www.facebook.com/KNTDpoznan

Użyte w artykule zdjęcia: Uniwersytet Przyrodniczy / materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz