Aglomeracja

Renowacja kwatery Powstańców Wielkopolskich na Powązkach

Renowacja kwatery Powstańców Wielkopolskich na Powązkach  Foto: materiały prasowe

Zakończył się pierwszy etap renowacji kwatery Powstańców Wielkopolskich i Śląskich na warszawskich Powązkach. To wspólna inicjatywa grupy poznaniaków z Warszawy, wsparta przez Instytut Poznański i Projekt Poznań. Do końca 2020 roku inicjatorzy planują zrealizować renowację całej kwatery.

Inicjatywę renowacji kwatery podjęła w październiku 2018 roku grupa poznaniaków mieszkających w Warszawie. Celem była realizacja konkretnego działania.

Nasz sentyment i tęsknota za rodzinnym Poznaniem nie słabnie, więc chcemy zrobić coś dla naszego ukochanego miasta w szczególnym roku 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. – mówił wtedy Jan Zujewicz, jeden z inicjatorów projektu.

Żeby zebrać środki na renowację została uruchomiona zbiórka internetowa. Darowizny przekazało ponad 20 osób, ale największą kwotę przekazała Fundacja Lotos. Dzięki zebraniu ok. 35 000 zł możliwe było rozpoczęcie pierwszego etapu – renowacji pomnika zlokalizowanego w centralnej części kwatery. Prace konserwacyjne rozpoczęły się w kwietniu tego roku i obejmowały czyszczenie, uzupełnienie fug oraz konserwację nieremontowanego od niemal pół wieku obiektu. To działanie zrealizowało dwoje doświadczonych konserwatorów: Anna Sztymelska-Karczewska i Bartosz Markowski.

Mimo zrealizowania pierwszego etapu, inicjatorzy nie spoczywają na laurach.

Naszym celem jest renowacja całej kwatery, czyli 138 nagrobków Powstańców Wielkopolskich i Śląskich – mówi Jan Zujewicz, prezes Instytutu Poznańskiego. – Chcemy zrealizować to zadanie do końca 2020 roku, bo nie ma rzeczy niemożliwych. – Organizatorzy zwracają się więc o pomoc do wszystkich, którzy mogą jej udzielić. Chodzi o wsparcie finansowe, organizacyjne czy merytoryczne.

We wrześniu rozpocznie się także projekt edukacyjny związany z renowacją. Instytut Poznański wspólnie z Projektem Poznań przygotowały materiały edukacyjne dla uczniów, które rozprowadzą wśród wielkopolskich szkół średnich. Wszyscy uczniowie będą mogli wziąć udział w konkursie „Żywe Powstanie”.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz