Aglomeracja Firma

Rekordowy rok Solarisa

Solaris Jena  Foto: Solaris Bus & Coach

Jedenasty raz z rzędu Solaris utrzymał pozycję lidera polskiego rynku autobusów miejskich. W 2013 roku firma pobiła swój dotychczasowy rekord sprzedanych pojazdów.

Solaris Jena Foto: Solaris Bus & CoachW 2013 roku były to łącznie 1302 autobusy, trolejbusy i tramwaje. Poprzednim najlepszym rokiem był 2011, kiedy to z fabryki w Bolechowie wyjechało 1205 pojazdów. Na rekordowo wysoką sprzedaż w minionych dwunastu miesiącach wpłynęły zarówno dostawy do krajowych klientów, jak również wysoka sprzedaż eksportowa.

W Polsce w ubiegłym roku Solaris sprzedał łącznie 292 pojazdy, w tym miejskie autobusy i trolejbusy, co dało producentowi pozycję lidera w tym segmencie i 53% udziałów w rynku. 1010 pojazdów sprzedano za granicę. W Niemczech Solaris zajmuje trzecie miejsce na rynku autobusów miejskich. We wrześniu ubiegłego roku na niemieckie drogi wjechał dwutysięczny Solaris. Pojazdy z Bolechowa sprzedano także do stolicy Serbii oraz Izraela.

Do niewątpliwych sukcesów spółki w roku 2013 z pewnością można zaliczyć dostawę pięciu niskopodłogowych pojazdów do Jeny. Po raz pierwszy w historii firma z Polski dostarczyła do niemieckiego klienta tramwaje. I jest już kolejne zamówienie na 18 pojazdów do Brunszwiku.

Firma może także pochwalić się pierwszymi sukcesami komercyjnymi, jeśli chodzi o autobusy elektryczne. W ubiegłym roku pierwszy tego typu pojazd został sprzedany do Klagenfurtu w Austrii. Z kolei w tym roku kolejne elektryczne Solarisy zostaną dostarczonych do Brunszwiku, Hamburga, Düsseldorfu, oraz szwedzkiego przewoźnika.

– Z dużym optymizmem obserwujemy coraz większe zainteresowanie przewoźników zakupem autobusów elektrycznych. W minionym roku przełożyło się to już na konkretne zamówienia. Rok 2014 zapowiada się pod tym względem jeszcze lepiej. Sądzę, że w kolejnych latach udział w naszej sprzedaży całkowicie bezemisyjnych autobusów napędzanych energią elektryczną będzie coraz większy – prognozuje Solange Olszewska, prezes Solarisa.

W roku 2014 Solaris planuje przedstawić kolejne nowe produkty. Niewątpliwie najważniejszą z premier będzie długo oczekiwana prezentacja nowego Solarisa. Innowacyjny projekt zostanie pokazany w czasie wrześniowych targów IAA w Hanowerze. Nowa, lżejsza konstrukcja autobusu, o dynamicznym designie, będzie sukcesywnie wdrażana do produkcji i w najbliższych latach zastąpi dotychczasową generację pojazdów marki Solaris. Firma planuje także zaprezentować jeszcze w tym roku pojazd dla zupełnie nowego segmentu rynku autobusowego.

Elektryczny Solaris_Urbino_w Poznaniu Foto: materiały prasowe

Tagi:

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz