Lifestyle

Ręka rękę myje!

W Polsce być może nawet 75% osób po skorzystaniu z toalety myje ręce nieprawidłowo lub nie myje ich w ogóle! Tymczasem za pośrednictwem rąk przenosi się przecież wiele chorób zakaźnych i pasożytniczych. Zobacz, w jaki sposób myć dłonie, aby zmniejszyć ryzyko zachorowań.

Ręce opadają

„Jak wykazują badania, w Polsce higiena rąk jest na bardzo niskim poziomie. Według niektórych szacunków nawet 3/4 osób po skorzystaniu z toalety nie myje rąk prawidłowo lub nie myje ich wcale” – mówi dr n. med. Paweł Grzesiowski, pediatra z Centrum Medycyny Zapobiegawczej i Rehabilitacji. Co gorsza, okazuje się, że coraz rzadziej myjemy ręce po wizycie w toalecie publicznej.

„Z naszych badań wynika, że 86% Polaków myje dłonie po skorzystaniu z toalety. Co ciekawe, w poprzednim badaniu, prowadzonym dwa lata temu, wykonywanie tej czynności deklarowało 91% Polaków. Czyli obserwujemy spadek” – zauważa Małgorzata Markowska-Skwara, marketing manager marki Katrin.

Błędów nie policzysz na palcach jednej ręki

Ręce powinniśmy myć po skorzystaniu z toalety, przed każdym posiłkiem i wtedy, kiedy są one brudne. Niestety nie wszyscy, którzy stosują się do tych zaleceń, są dobrze chronieni przed chorobami – wiele osób myje ręce źle. Często robimy to niestarannie, nie mydlimy całej powierzchni dłoni lub w ogóle nie używamy mydła. Zdarza się też, że zapominamy zdjąć przed myciem biżuterii: pierścionków i bransoletek. Poza tym niedokładnie wycieramy ręce, wycieramy je o spodnie albo nie wycieramy ich wcale.

Ręka rękę myje

W jaki sposób zatem myć ręce należycie? Cała czynność ma trwać ok. 20–25 sekund. „Powinniśmy najpierw zwilżyć ręce wodą, później nanieść środek myjący – czy to w płynie, czy w kostce – potem rozprowadzić mydło po wszystkich powierzchniach […], a następnie dokładnie spłukać namydlone ręce wodą. Najlepiej, żeby to była woda ciepła, bieżąca. Po spłukaniu należy wytrzeć ręce do sucha. Jeżeli zostawimy je po umyciu wilgotne, mogą dużo łatwiej ulec wtórnemu skażeniu” – informuje dr n. med. Paweł Grzesiowski. Co ważne, do wycierania rąk zaleca się używać ręczników papierowych, są one bezpieczniejsze – w ręcznikach tekstylnych na długo pozostają wilgoć i zanieczyszczenia biologiczne.

Użyte w artykule zdjęcia: TD

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz