Aglomeracja smaczneGO

Pyry na talerzu – startuje poznański szlak restauracyjny!

Pyry dania z ziemniaków - szlak kulinarny Foto: PoznanTravel / materiały prasowe

W Poznaniu powstaje nowy szlak kulinarny, który będą wyznaczać najbardziej lubiane i rozpoznawalne wielkopolskie specjały. Na pierwszy ogień idzie poznańska pyra, czyli ziemniak. Na szlaku poznamy jej historię i skosztujemy w tradycyjnym lub nowoczesnym wydaniu.

Poznański Szlak Kulinarny to nowa inicjatywa Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej (PLOT), przygotowana we współpracy z poznańskimi restauracjami i atrakcjami turystycznymi.

Nasze miasto zdobywa coraz większe uznanie gastronomiczne. Trafiają do nas dziennikarze kulinarni, nasi chefowie odnoszą międzynarodowe sukcesy, a coraz więcej turystów dopytuje o lokalne specjały. Aby wyjść im naprzeciw, tworzymy szlak kulinarny – mówi Jan Mazurczak, Prezes PLOT.

Szlak kulinarny będą tworzyć miejsca, które nawiązują do lokalnych produktów lub przepisów. Ma być przewodnikiem dla mieszkańców i turystów, chcących dotrzeć do autentycznych, unikalnych smaków Poznania.

Zapraszamy do odwiedzin w restauracjach, w których ziemniak jest czymś więcej, niż tylko dodatkiem. Na liście naszych rekomendacji znalazły się lokale z kuchnią tradycyjną, domową, ale również takie, które nie boją się nowoczesności i eksperymentów. Pyrę znajdziemy więc w plyndzach, szagówkach, podaną z tradycyjnym gzikiem, ale także jako dodatek do ośmiornicy – zachęca Jan Mazurczak.

Impulsem do skupienia się właśnie na pyrze był zorganizowany w marcu prestiżowy, międzynarodowy konkurs kulinarny “Bocuse d’Or”, w którym ziemniak pojawił się jako temat przewodni jednego z konkursowych dań i z którym zmierzył się polski zespół złożony z poznańskich szefów kuchni.

Pyra trafiła na salony, a najlepsi szefowie kuchni pokazali podczas konkursu, że jest to bardzo ciekawy produkt o wielu zastosowaniach. Poznańscy szefowie kuchni chętnie wykorzystują ziemniaki. Można z nich wyczarować dosłownie wszystko – dodaje Jarosław Kin, szef kuchni 62 Bar & Restaurant, trener reprezentacji Polski w konkursie Bocuse d’Or 2022, który w swoim menu umieścił szagówki z wędzonym twarogiem, wielkopolską polewkę z krokietem z pyry oraz bliny ziemniaczane z wędzonym pstrągiem.

Z drugiej strony, wielką popularnością cieszą się lokale gastronomiczne, które pielęgnują tradycję.

Mam już upatrzone kilka miejsc, które PLOT mogłaby zaprosić do współpracy, przekonując do bardziej śmiałej promocji potraw z ziemniaków, bo choć to warzywo bardzo popularnie, to zasługujące na jeszcze szersze grono odbiorców – mówi Jakub Pindych, ekspert kulinarny współpracujący z PLOT.

Pilotażowa edycja szlaku kulinarnego będzie wiodła tropem pyry. Jakich dań i produktów będą dotyczyć kolejne odsłony? O tym będzie można się przekonać w nadchodzących miesiącach.

Lista podmiotów biorących udział w projekcie i zaproponowanych dań z pyrą w roli głównej:

 1. Muzeum Pyry – eksploracje kulinarne warto rozpocząć od miejsca, które dostarczy odpowiednią dawkę wiedzy teoretycznej i praktycznej. Po godzinnym kursie, wiodącym przez kontynenty i wieki przyjdzie czas na degustację skrobii;
 2. Chef’s Table by Ernest Jagodziński – warsztaty grup dedykowane pomysłom na dobór odmian i wykorzystanie pyr w kuchni;
 3. 62 Bar & Restaurant – szagówki z wędzonym twarogiem i sosem z sera wielkopolskiego, wielkopolska polewka z krokietem z pyry oraz blin ziemniaczany z wędzonym pstrągiem;
 4. A nóż Widelec – kurczak kukurydziany, pieróg z ziemniakami i serem łomnickim,
 5. Bamberka – szare kluchy z kapustą, pyra z gzikiem, szagówki z szarpaną gęsiną, ślepe ryby (spoiler alert: to danie nie zawiera ryby!);
 6. Brovaria – schab z kością podany z pyrą z gzikiem;
 7. Chef’s Table by Ernest Jagodziński – pyra z gzikiem i olejem z drzewa mahogany; warto także zapytać o warsztaty z wykorzystania pyry w kuchni;
 8. Concordia Taste – sandacz z babką ziemniaczaną;
 9. Gusto (Hotel Ilonn) – pierogi z twarogiem i ziemniakami, kopytka z polikiem wołowym, ośmiornica z ziemniakami i mango;
 10. Hyćka – śledź w śmietanie z ziemniakami, pyry z gzikiem;
 11. L33 Bistro & Bar (Hotel Liberté 33) – pyra z ogniska z gzikiem;
 12. Hotel Moderno – pyra z gzikiem i boczkiem;
 13. Pyra bar – babka ziemniaczana z warzywami, “placusie” i “pyrażusie” czyli słodkie placki ziemniaczane dla dzieci;
 14. Sarbinowska – domowe pierogi z ziemniakami i serem oraz pyra z gzikiem.
Użyte w artykule zdjęcia: Pyry dania z ziemniaków - szlak kulinarny , PoznanTravel / materiały prasowe,

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz