Aglomeracja

Pseudokibice zatrzymani za handel narkotykami

Pseudokibice zatrzymani za handel narkotykami  Foto: CBŚP

Ponad 100 funkcjonariuszy, m.in. z Centralnego Biura Śledczego Policji brało udział w akcji, której celem było zatrzymanie osób podejrzanych o handel narkotykami oraz pranie brudnych pieniędzy. Na celowniku są pseudokibice z Poznania.

Z ustaleń śledztwa wynika, że grupa przestępcza działała w latach 2008-2021, a jej członkowie organizowali transporty kokainy i marihuany z Hiszpanii i Holandii do Polski. Przemycone narkotyki następnie były rozprowadzane w kraju, głównie na terenie województwa małopolskiego, pomorskiego i wielkopolskiego.

Członkom gangu zarzuca się wprowadzenie do obrotu blisko tony marihuany oraz ponad 5 kg kokainy, o wartości ponad 12.000.000 zł. Zdobyte w wyniku przestępstw pieniądze inwestowane były głównie w nieruchomości, ale także „prane” m.in. przez udzielanie fikcyjnych pożyczek.

Z zebranego w ramach tego wątku materiału dowodowego wynika, że członkowie grupy współpracowali z pseudokibicami krakowskich, pomorskich i poznańskich klubów sportowych.

Uderzenie w grupę przeprowadzono tym razem na terenie województwa małopolskiego, głównie w Krakowie oraz w województwie wielkopolskim, gdzie przeszukano ponad 20 mieszkań, domów, pomieszczeń gospodarczych i innych obiektów użytkowanych przez podejrzanych.

W akcji uczestniczyło ponad 100 funkcjonariuszy, m.in. z Centralnego Biura Śledczego Policji, Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Krakowie, Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie oraz Karpackiego Oddziału Straży Granicznej. Podczas akcji zatrzymano 12 osób i kolejne 4 doprowadzono do prokuratury z aresztów śledczych, gdzie przebywają w związku z toczącymi się innymi sprawami.

Podejrzani usłyszeli zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, pozostałe zarzuty dotyczyły wprowadzania do obrotu znacznych ilości narkotyków oraz “prania” pieniędzy, ale także zarzutów korupcyjnych – informuje CBŚP – na poczet przyszłych kar zabezpieczono 873.000 zł w walucie polskiej i obcej.

Prokurator wydał postanowienia o zabezpieczeniach majątkowych na nieruchomościach należących do podejrzanych o łącznej wartości ponad 10.000.000 zł. Decyzją sądu 8 podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych, a 4 osoby zostały objęte dozorem policyjnym.

Użyte w artykule zdjęcia: CBŚP

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz