Mosina

Przebierańcy w lany poniedziałek

Przebierańcy w Mieczewie  Foto: UM Puszczykowo

Przebierańcy w Mieczewie Foto: UM PuszczykowoTradycja Lanego Poniedziałku przetrwała, choć w naszych czasach wodą polewają się wszyscy bez względu na płeć i stan cywilny. Czasami niestety woda leje się bez umiaru. Są jednak miejsca, które warto odwiedzić właśnie tego dnia. Jednym z nich jest Mieczewo leżące między Kórnikiem, a Rogalinem.

Właśnie w tej miejscowości w świąteczny poniedziałek spotkać można młodych najczęściej ludzi przebranych za dziada, babę, lajkonika, niedźwiedzia czy kominiarza. Wszystkie te postacie biegać będą po południu po całej wiosce.

Skąd ten zwyczaj? Tego niestety najstarsi mieszkańcy nie pamiętają, ale twierdzą, że “od zawsze”. W rolę kominiarzy wcielali się najpierw dziadkowie, a potem przejmowali tą tradycję ojcowie i synowie.

Przebierańcy odwiedzają kolejno wszystkie domy w Mieczewie. Przed każdym z nich baba z dziadem tańczą i zbierają jajka lub pieniądze, na “mydło”, żeby móc się dokładnie umyć, gdyż kominiarze są cali wysmarowani sadzą.

Nie warto oszczędzać podczas obdarowywania tej wesołej gromadki. Jak głosi tradycja ich obdarowanie zapewnia domownikom szczęście na cały rok.

/

/

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz