POZnań

Poznański Rower Miejski szykuje się do sezonu

Stacja ICHOT Poznański Rower miejski Foto: materiały prasoweZarząd Transportu Miejskiego rozpoczął procedurę wyboru operatora Poznańskiego Roweru Miejskiego. Mając na uwadze duże zapotrzebowanie na PRM, w tym roku oprócz 16 stacji w dotychczasowych lokalizacjach zamierzamy uruchomić kolejnych 14 stacji. To oznaczałoby udostępnienie dla użytkowników 352 rowerów w 30 stacjach. Ich lokalizacje zostaną wytypowane po przeprowadzeniu konsultacji społecznych

Ubiegłoroczna, znaczna rozbudowa systemu PRM (z 7 do 16 stacji oraz z 80 do 170 rowerów) przyniosła spodziewane – bardzo pozytywne efekty. Zlokalizowanie stacji w rejonach miasta poza centrum przyczyniło się do zwiększenia dostępności roweru miejskiego, a większa liczba stacji wpłynęła na dużo większą liczbę wypożyczeń oraz wzrost liczby użytkowników systemu.

Ubiegły sezon PRM był najbardziej udany od momentu jego inauguracji w 2012r. Po rowery sięgnięto niemal 57 tys. razy, a liczba rowerzystów zwiększyła się o ponad 6 tys., do blisko 19 tys. zarejestrowanych użytkowników. Grono osób korzystających z PRM w stosunku do poprzednich lat zwiększyło się o 49 proc. Średni czas wypożyczenia roweru miejskiego w 2014r. wynosił 27 minut – w tym czasie rowerzysta pokonywał przeciętnie ok. 1,5 km.

W odpowiedzi na dynamicznie rosnącą liczbę klientów oraz wypożyczeń planowana jest kontynuacja systematycznego rozszerzania systemu. W tym roku, na wniosek Prezydenta Poznania Rada Miasta Poznania przeznaczyła w budżecie Miasta Poznania 3 mln zł na rozbudowę PRM. ZTM Poznań już ogłosił przetarg mający wyłonić operatora systemu.

Zwycięzca będzie miał za zadanie zarządzać 16 stacjami w już istniejących lokalizacjach, a następnie dostarczyć, zamontować i uruchomić stacje w kolejnych miejscach. Planujemy, że będzie ich 14, a uruchomienie nastąpi w miesiącach lipiec-sierpień 2015r. Przetarg nie uwzględnia konkretnych lokalizacji nowych stacji. Zostaną one wytypowane po przeprowadzeniu konsultacji społecznych, po uprzednim ustaleniu możliwości technicznych i funkcjonalnych montażu w danym miejscu.

Nowością w tym sezonie będzie też wpięcie do systemu PRM wypożyczalni rowerów ZTM mieszczącej się na Dworcu Sobieskiego. Dodatkowo w tym roku zostaną zmodernizowane stojaki rowerowe, a manualne zamki zabezpieczające zostaną zastąpione bardziej bezpiecznymi elektrozamkami.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz