K U L T U R A

Poznański Chór Chłopięcy wyrusza do USA

Poznański Chór Chłopięcy na Tajwanie  Foto: materały prasowe

W najbliższy poniedziałek Poznański Chór Chłopięcy wyruszy do USA, gdzie jako jedyny zespół z Polski weźmie udział w dwóch największych festiwalach chóralnych na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych – Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Idaho oraz Międzynarodowym Festiwalu w Montanie.

Zespół Jacka Sykulskiego rozpocznie swą podróż od miejscowości Pocatello w stanie Idaho, gdzie zaprezentuje się obok siedmiu innych chórów z USA, Kostaryki, Chin i Hiszpanii. Następnie Poznański Chór Chłopięcy uda się do miejscowości Missoula w Montanie. Tam zaśpiewa wśród przedstawicieli 5 kontynentów – Europy, Ameryki Północnej i Południowej, Azji oraz Afryki. Festiwal w Montanie był pierwszą tego typu imprezą w Stanach Zjednoczonych. Wydarzenie odbywa się od 1987 roku. Co trzy lata wybrane chóry światowej klasy są zapraszane z całego świata, aby uczestniczyć w publicznych koncertach i integracyjnych działaniach społecznych.

Podczas obu imprez Poznański Chór Chłopięcy wystąpi w sumie 15 razy, prezentując program, podzielony na trzy części. Pierwsza część pt. “Perły polskiej muzyki sakralnej”, zawierać będzie dzieła najwybitniejszych rodzimych twórców – od renesansu po współczesność. Usłyszeć będzie można m.in. kompozycje Wacława z Szamotuł, Mikołaja Zieleńskiego, Feliksa Nowowiejskiego, Z. Preisnera, M.K. Ogińskiego, czy Jacka Sykulskiego. Kolejną odsłoną repertuarową będą “Głosy z przeszłości” – program, przygotowany w związku z przypadającą w 2023 r. 80. Rocznicą Powstania w Getcie Warszawskim.  Głównym celem prezentacji powyższego repertuaru jest podniesienie świadomości międzynarodowej społeczności na temat tragicznej historii polskich Żydów, prześladowanych w czasie II Wojny Światowej, ze szczególnym uwzględnieniem ich życia w Getcie Warszawskim oraz oddanie muzycznego hołdu powstańcom, poległym podczas walk. Prezentacjom muzycznym będzie towarzyszyła dystrybucja anglojęzycznych broszur,  informujących o historycznym tle wykonywanego repertuaru. Trzeci i ostatni segment prezentacji Poznańskiego Chóru Chłopięcego stanowić będą utwory gatunkowo nieco lżejsze, które podczas każdego koncertu pojawiają się w jego ostatniej fazie lub są prezentowane na bis. Są to różne opracowania przebojów muzyki klasycznej i rozrywkowej.

Udział Poznańskiego Chóru Chłopięcego w festiwalach będzie okazją do twórczego podsumowania dwudziestolecia zespołu pod batutą Jacka Sykulskiego, pod którego kierownictwem chór stał się rozpoznawalną marką nie tylko w Polsce, ale również w wielu krajach świata.

Wyjazd Poznańskiego Chóru Chłopięcego został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, jak również dzięki wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza oraz Miasta Poznań.

Użyte w artykule zdjęcia: materały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz