K U L T U R A

Poznańska Piętnastka

Koncert Poznańskiej Piętnastki - premiera płyty!  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Ewelina Jaśkowiak

W 1957 roku w Poznaniu został utworzony zespół taneczno-rozrywkowy Poznańskiej Piętnastki Radiowej. Skład tworzyli wybitni artyści, tacy jak Jerzy Milian, Jan „Ptaszyn” Wróblewski, Janusz Hojan, Benon Hardy czy Wojciech Lechowski. Orkiestrą dyrygował Zygmunt Mahlik. 60 lat później Maciej Fortuna doprowadził do reaktywacji Poznańskiej Piętnastki. Pod koniec 2017 r. zespół został powołany do życia i od tego czasu koncertuje. Celem jest łączenie najlepszych tradycji orkiestr poznańskich. Poznańska Piętnastka kontynuuje muzyczną historię Poznania, a przede wszystkim przypomina o rozrywkowym pulsie miasta.

Poznańska Piętnastka to grupa młodych ludzi, którzy są związani z Poznaniem i Wielkopolską. Większość z nich to absolwenci Akademii Muzycznej, a wszyscy są pasjonatami muzyki, którzy chcą się rozwijać. Pierwsza płyta zespołu zatytułowana „Big Club Band” zawiera głównie utwory Jerzego Miliana jakie jego orkiestra wykonywała w połowie lat 70. Właśnie te utwory można było usłyszeć na scenie w Domu Tramwajarza.

Jerzy Milian współtworzył formację i komponował dla Poznańskiej Piętnastki, ja zaś, decydując się na reaktywowanie zespołu i objęcie nad nim kierownictwa artystycznego, nie mogłem wręcz nie połączyć tych legend. Dlatego postanowiliśmy nagrać płytę płytę, efekt ponad rocznej pracy zespołu, który tworzony dziś przez muzyków młodego pokolenia spotyka się na próbach, warsztatach i koncertach, by dać słuchaczom to, co swój pierwowzór: muzykę rozrywkową na najwyższym poziomie – mówi Maciej Fortuna.

Zespół Poznańskiej Piętnastki:

Maciej Fortuna – kierownictwo artystyczne / trąbka
Hanna Gieda – śpiew
Natalia Świerczyńska – śpiew
Marek Kraśkiewicz – śpiew
Artur Kamiński – śpiew
Jakub Domański – trąbka
Łukasz Skrzypczak – trąbka
Łukasz Gowarzewski – trąbka
Fabian Kubiszyn – puzon
Seweryn Graniasty – saksofon altowy
Maciej Sokołowski – saksofon tenorowy
Damian Kaczmarek – saksofon barytonowy
Michał Pijewski – saksofon barytonowy
Emma Kluczyńska – fortepian
Artur Pacak – gitara
Maciej Adwent – gitara basowa
Jakub Miarczyński – instrumenty perkusyjne / perkusja
Bartłomiej Krawczak – perkusja
Robert „Busha” Buszkiewicz – elektronika

Projekt został dofinansowano ze środków Miasta Poznania.

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl / Ewelina Jaśkowiak

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz