POZnań

Poznań na celowniku IBM

IBM  Foto: IBM

IBM Foto: IBMPoznań to jedno z miast w którym może powstać centrum usługowe IBM. Nasze miasto konkuruje z Łodzią i Katowicami. To ostatnie miasto ma ponoć największe szanse.

Amerykański gigant budując swoje centrum stworzyć ma od tysiąca do być może nawet 3.000 miejsc pracy – informuje Puls Biznesu. Decyzja o tym w którym mieście realizowana będzie inwestycja IBM mają zapać jesienią.

W tej chwili działa już podobne centrum tego amerykańskiego giganta we Wrocławiu. Pracuje tam około 2.000 specjalistów.

W Poznaniu z firmą IBM od kilku lat współpracuje Politechnika Poznańska.

Nasza współpraca odbywa się na dwóch płaszczyznach – mówi Robert Wrembel z Instytutu Informatyki PP – pierwsza z nich to współpraca komercyjna, druga to współpraca dydaktyczna w zakresie upowszechniania technologii IBM w środowisku akademickim.

Współpraca komercyjna to z pewnością świadectwo dojrzałości organizacyjnej Politechniki Poznańskiej. Przy Instytucie Informatyki na zlecenie IBM Polska działa Eclipse Support Center, jedyne na świecie centrum udzielające wsparcia największym globalnym organizacjom, klientom informatycznego giganta w zakresie popularnej platformy programistycznej Eclipse. Zespół Centrum prowadzi również działalność szkoleniową dla studentów i programistów, a także wspiera dydaktykę na Politechnice oraz – w mniejszym stopniu – badania naukowe – mówi kierownik Eclipse Support Center, dr inż. Bartosz Walter.

W zakresie dydaktyki i upowszechniania technologii, współpraca z polskim oddziałem IBM rozpoczęła się w 2005 roku podczas Krajowej Konferencji Naukowej “Technologie Przetwarzania Danych”. IBM wsparł wówczas konferencję merytorycznie i finansowo. Współpraca z IBM w tym zakresie jest kontynuowana nadal w ramach kolejnych konferencji (w latach 2007 i 2010). Wspólnie rozpoczęto także promowanie technologii IBM dla dydaktyki na wyższych uczelniach. Od roku 2010 Instytut Informatyki PP koordynuje IBM Academic Day’s, których celem jest upowszechnianie rozwiązań technologicznych IBM w środowisku akademickim.

Dzięki tej wielopłaszczyznowej współpracy, PP ma prawo używać licencji akademickiej na dowolne oprogramowanie IBM, które jest dostępne dla każdego studenta i pracownika. Na współpracy zyskują również studenci PP. W ramach powstającego Studium Innowacji i Transferu Technologii przewiduje się realizacje z udziałem najlepszych studentów informatyki (z Wydziału Informatyki PP) małych płatnych projektów informatycznych dla IBM, a także płatnych 2 lub 3 miesięcznych staży w tym koncernie. Najlepsi studenci informatyki (z Wydziału Informatyki) będą mogli wziąć udział w komercyjnych szkoleniach z wybranych technologii IBM i przystąpić do uznanych w świecie egzaminów certyfikujących. W najbliższych semestrach są planowane wykłady, które prowadzić będą eksperci z zagranicznych uczelni wyższych i przemysłu, w tym także przedstawiciele IBM. W ciągu najbliższych kilku lat planuje się powstanie przy Instytucie Informatyki PP Centrum Kompetencyjnego IBM w zakresie technologii analizy danych.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz