POZnań

Poznań City Center – najlepszą inwestycją w Polsce?

Berlin Hauptbanhof (9)  Foto: TD

Poznań City Center ma szansę na otrzymanie prestiżowej nagrody Prime Property Prize w kategorii „Inwestycja Roku Rynek Powierzchni Handlowej”.

Berlin Hauptbanhof (9) Foto: TDPrime Property Prize to konkurs organizowany przez branżowy portal PropertyNews.pl, którego celem jest wyłonienie projektów realizowanych w ostatnim roku i mających największy wpływ na rynek nieruchomości komercyjnych.

W informacji przesłanej do redakcji możemy przeczytać: Poznań City Center znalazło się w prestiżowym gronie nominowanych w tegorocznej, już trzeciej edycji konkursu Prime Property Prize. To największe w Wielkopolsce centrum handlowe położone jest w samym sercu Poznania, a dodatkowym atutem lokalizacji jest połączenie PCC z Dworcem Głównym PKP i PKS. Na 3-ch kondygnacjach o łącznej powierzchni handlowej 60 tysięcy m2 mieści się 200 lokali handlowych i użytkowych oraz 30 kawiarni i restauracji znajdujących się w dwóch strefach food court. Projekt i koncepcję architektoniczną Poznań City Center i Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego opracowało międzynarodowe biuro architektoniczne Bose International Planning and Architecture. Autorem projektu budowlanego i wykonawczego oraz przetargowego jest poznańska pracownia Pentagram Architekci Sp. z o.o. Generalnym wykonawcą była firma Trigranit.

Ogłoszenie zwycięzcy w konkursie Prime Property Prize 2014 odbędzie się podczas uroczystej gali, która będzie podsumowaniem pierwszego dnia Property Forum 2014, w dniach 22-23 września.

Komentarz

Wszelkie ostatnie działania promocyjne, w tym darmowa godzina parkowania, prowadzone przez PCC to zwykłe zaklinanie rzeczywistości. Każdy kto choć raz pojawił się w tym molochu wie, że rzeczywistość daleko odbiega od promocyjnych tekstów i akcji organizowanych przez dyrekcję centrum. Pisanie o atutach lokalizacji jest kpiną, bo nikogo nie trzeba przekonywać o toksycznym sąsiedztwie centrum niewiele wnoszącego do miejskiej przestrzeni, a nastawionego wyłącznie na maksymalizację zysków. To nie byłoby zarzutem, gdyby nie nachalna propaganda sukcesu.  A wymienianie architektów i inwestora jest raczej powodem do wstydu niż dumy. Kiczowata kolorystyka, ruchome schody w jedną stronę, totalny bałagan komunikacyjny! Bez zdroworozsądkowego podejścia do problemu PCC – przeorganizowaniu koncepcji przestrzenno – handlowej galeria będzie wrzodem na miejskim organizmie.

Źle zorganizowanej przestrzeni centrum nie warto pokazywać, choć czytelnicy przesłali dziesiątki zdjęć precyzyjnie punktując wady centrum, a na facebooku mamy kilka profili komentujących użyteczność PCC – być może od jutra najlepszej inwestycji w Polsce. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z prawdziwego centrum łączącego komunikację z handlem – berlińskiego dworca. [TD]

2 komentarzy

kliknij by dodać komentarz


  • “prawdziwe centrum” łączące komunikacje z handlem kosztowało EUR 900 milionów i zostało sfinansowane przez samorząd oraz lokalny Land a budowa trwala prawie 10 lat. Nasi bankruci nie włożyli pewnie ani grosza i jest jak jest. Swoja droga nie zla to wieś z naszego miasta jezeli redakcja w 600 tys miescie zajmuje sie kilkoma parami schodów ruchomych. Czyżby PR konkurencji PCC??