Aglomeracja

Pożar pałacu w Wąsowie

pożar pałacu w Wąsowie  Foto: KWPSP w Poznaniu

pożar pałacu w Wąsowie Foto: KWPSP w PoznaniuPłonie zabytkowy zamek w Wąsowie. Pożar wybuchł około godziny 21:00. Z pałacu ewakuowano pracowników i gości hotelowych. Łącznie około 30 osób.

Na chwilę obecną pożarem objęta jest większa część z ponad 1200 metrów kwadratowych dachu, a pożar gasi blisko 30 jednostek straży pożarnej – informuje Sławomir Brandt.

Na miejscu są strażacy z powiatów: nowotomyskiego, poznańskiego, grodziskiego, czarnkowsko-trzcianeckiego, oraz wolsztyńskiego.

Płonący budynek nazywany jest również “Zamkiem Hardtów”. Sąsiaduje z pałacem Sczanieckich, który powstał wcześniej. Zamek został wybudowany około roku 1870 na polecenie ówczesnego właściciela, którym był berliński bankier Richard von Hardt. Budowla nawiązywała do średniowiecznych warowni. Projektantem pałacu był znany berliński architekt Gustaw Erdmann.

Tuż przed rokiem 1900 spadkobierca Richarda, Friedrich Wilhelm von Hardt dowiedziawszy się o planowanej wizycie cesarza Wilhelma II rozbudował rezydencję. Wtedy właśnie zyskała skrzydło i okazałe wejście. Przebudowano także wieżę.

Od 1995 roku Pałac w Wąsowie ma nowego właściciela. Został odrestaurowany i zamieniony na centrum hotelowo – restauracyjne. W Zamku jest teraz restauracja i około 30 pokoi gościnnych. To one właśnie płonęły.

Po kilku godzinach pożar został opanowany. Pałac jednak poważnie ucierpiał. Spłonęło ostatnie, 3 piętro zamku. Ogień strawił również część pięter 2 i 1. Parter natomiast został zalany wodą, którą strażacy gasili pożar.

Byłam tej feralnej nocy gościem w pałacu – napisała Gosia – wielki szacunek dla strażaków za ich pracę i dla pracowników hotelu za opanowanie i organizacje. Trzymam kciuki za odbudowę pałacu i za wszystkich, którzy tego dnia stracili nie tylko swoje rzeczy ale też pracę i majątek…

W poniedziałek na miejscu pojawiła się ekipa dochodzeniowo – śledcza – czytaj tutaj.

2 komentarzy

kliknij by dodać komentarz

  • Bylam tej feralernej nocy gosciem w palacu. Wieeeeelki szacunek dla strazakow za ich prace i dla pracownikow hotelu za opanowanie i organizacje. Trzymam kciuki za odbudowe palacu i za wszystkich ktorzy tego dnia stracili nie tylko swoje rzeczy ale tez prace i majatek….