K U L T U R A

POSTEReotypy – wystawa

Apolonia Bronakowska _plakat_ POSTEReotypy, lęki, niepokoje _wystawa Nowa Gazownia 23 VI 2016 - 13 VII 2016  Foto:

Każdy z pewnością słyszał o polskiej szkole plakatu, która zdobyła rozgłos w latach 60-tych praktycznie na całym świecie. Od tego czasu z pewnością wiele się zmieniło, ale nadal powstają ciekawe plakaty. Zapraszamy na wystawę POSTEReotypy, lęki, niepokoje – made in Poland, która prezentować będzie prace Apolonii Bronakowskiej.

Zajmuję się tworzeniem plakatów, przede wszystkim o tematyce kulturalnej i społecznej – mówi Apolonia Bronakowska, absolwentka poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego – jak każdy twórca, cieszę się, mogąc zaprosić na wernisaż swojej autorskiej wystawy w Nowej Gazowni, jej organizacja jest możliwa dzięki nagrodzie, jaką otrzymałam w konkursie (WY)STAWA Open Call dla Artystów.

Apolonia Bronakowska _plakat_ POSTEReotypy, lęki, niepokoje _wystawa Nowa Gazownia 23 VI 2016 - 13 VII 2016Wystawa traktuje o Polakach, o naszych przekonaniach i przyzwyczajeniach. O tym, że „oczywiste oczywistości” nie zawsze są prawdą. A że „najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”, każda z wystawionych prac, dzięki użyciu stereogramów, wciąga widza w grę, by móc odkryć jej „drugie dno”.

Jak zainteresować plakatem i treściami, jakie niesie? Nie jest to łatwe w czasach, gdy większość wpatrzona jest w swoje mobilne urządzenia. Pojawił się więc pomysł wciągnięcia odbiorcy w grę używając stereogramu, a więc obrazu 3D, wychodzącego z różnobarwnej mozaiki i widocznego dopiero po odpowiednim skupieniu wzroku.

Oglądanie takiego plakatu ma zatem być swoistą rozrywką dla widza. Umieszczony na przykład na przystanku, bo takie było docelowe miejsce ekspozycji, może nieco urozmaicić czas oczekiwania na bimbę zabawą w odgadywanie. Ma też jednak skłonić do głębszej refleksji, do zainteresowania się tematem, wobec którego zazwyczaj przechodzimy obojętnie.

Tematyka? Kwestie społeczne, o których raczej nie mówimy na co dzień, wnioski oparte na odpowiednich badaniach – dodaje Apolonia Bronakowska – ukrywany alkoholizm wśród kobiet, przemoc w szkole czy w domu (wobec… mężczyzn), dopuszczalny społecznie antysemityzm, ksenofobia…

To, co siedzi w głowie Polaka zostało tutaj ironicznie okraszone mądrościami ludowymi i statystykami renomowanych instytutów badawczych. Bez oceniania, bo jurorem problemu jest tutaj widz.

Przy plakatach znajduje się instrukcja, jak najłatwiej odczytać ukryty obraz. A jeśli nie uda? Obok wisi zasłonięte rozwiązanie.

Oceniamy powierzchownie. Lubimy popatrzeć, jak ktoś jest ubrany, co robi rząd, a w domu ponarzekać, dla zasady i bez analizy tematu – dodaje artystka – nie mamy czasu czy chęci, by zgłębiać jego istotę, ideą jest poszukiwanie drugiego dna, zbliżenie się statystycznego Kowalskiego do meritum i walka ze stereotypami.

Wernisaż wystawy POSTEReotypy, lęki, niepokoje – made in Poland Apolonii Bronakowskiej odbędzie się w Nowej Gazowni (ul. Ewangelicka 1) w czwartek 23 czerwca o godzinie 19:00. Wystawę będziemy mogli oglądać od 24 czerwca do środy 13 lipca.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz