K U L T U R A

Poruszający występ Candoco Dance Company

Obecność - Candoco Dance Company - CK Zamek 26.03.2022  Foto: lepszyPOZNAN.pl/Ewelina Jaśkowiak

Tancerze współczesnego brytyjskiego teatru tańca – Candoco Dance Company wystąpili przed poznańską publicznością w Centrum Kultury Zamek w sobotę, 26 marca.

Projekt performatywny „Obecność” to święto teatru, zachwyt nad artystą i jego możliwościami, ukazanie piękna różnorodności – immanentnej cechy świata. Program realizowany będzie przez kolejne dwa lata. To podjęcie próby renegocjacji utrwalonego społecznie sposobu rozumienia normatywności w teatrze.

W ramach realizowanego przez Centrum Kultury Zamek programu „Obecność”, zespół Candoco Dance Company zaprezentował dwa swoje spektakle: „Face In” w reżyserii izraelskiej choreografki Yasmeen Godder oraz „Set and Reset/Reset” Trisha Brown Dance Company oraz Candoco Dance Company.

Candoco to zespół oddanych swojej pasji tancerzy. Występujący w nim artyści to osoby z niepełnosprawnością fizyczną oraz w pełni sprawni.

„Nasza motywacja ma swoje źródło we wspólnym przekonaniu, że artyści o różnych umiejętnościach
i sprawnościach, o różnych perspektywach i doświadczeniu wzbogacają uprawianą przez nas formę sztuki. Poprzez odważne i nieszablonowe produkcje, a także rygorystyczny program kształcenia, oferujemy naszym widzom, uczestnikom i współpracującym artystom zróżnicowany wachlarz doznań i doświadczeń związanych z tańcem, i to w najwyższej możliwej jakości” – opowiadają Charlotte Darbyshire i Ben Wright, dyrektorzy artystyczni.

Zespół powstał w 1991 roku, a jego założycielami byli Celeste Dandeker-Arnold i Adam Benjamina.

Współpracujący ze światowej sławy artystami i choreografami, gości na najważniejszych scenach i festiwalach. Zasadą w ich pracy jest szacunek dla odmiennych punktów widzenia oraz prezentacja różnych sposobów bycia i tworzenia sztuki. To dzięki tej formacji ich głos tak wyraźnie słychać w światowej dyskusji na temat tańca i niepełnosprawności.

W jeden wieczór, mieliśmy okazję obejrzeć dwa spektakle. „Face In” w reżyserii Yasmeen Godder oraz „Set and Reset/Reset” Trisha Brown Dance Company oraz Candoco Dance Company.

Pierwszy z nich to zmysłowa i pełna niepokoju oda do intymności i wyobraźni. Świat, w którym tancerze się poruszają, ukazuje skrajność, flirtując z banałem i śmiesznością jednocześnie.

Reżyserka spektaklu Yasmeen Godder to izrealsko-amerykańska choreografka. Jej spektakle emanujące wewnętrzną mocą były prezentowane na scenach i festiwalach na całym świecie, m.in. podczas Lincoln Center Festival, Tokyo International Festival, Sydney Opera House czy Montpellier Dance Festival.

Kolejny spektakl zaprezentowany na scenie to „Set and Reset/Reset”, który swoją premierę miał w nowojorskim Brooklyn Academy of Music w 1983 r.

„Set and Reset/Reset” jest przykładem żywej spuścizny, powtórzeniem geniuszu choreograficznego Trishy Brown, będącego w dialogu z impulsami i instynktami tancerzy, których dziś widzimy na scenie.

W spektaklach wystąpili artyści brytyjskiego teatru tańca Candoco Dance Company : Joel Brown, Laura Patay, Olivia Edginton, Nicolas Vendange, Megan Armishaw, Toke Broni Strandby, Mickaella Dantas.

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl/Ewelina Jaśkowiak

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz