Aglomeracja

Policjanci uczą się jak zwalczać przestępstwa z nienawiści

Warsztaty dla policjantów  Foto: © Andrzej Rudiak | andrzejrudiak.pl

Na początek policjanci z Wielkopolski i Podlasia biorą udział w warsztatach „Zrozumieć zło” w ramach których poznawać będą historię Holokaustu, aby móc lepiej zwalczać przestępczość z nienawiści. W dwuletnim programie przeszkolonych zostanie łącznie ponad 200 oficerów z całej Polski.

Warsztaty dla policjantów Foto: © Andrzej Rudiak | andrzejrudiak.plProgram ten jest pierwszą tego typu inicjatywą w Europie. Dzięki studium historii ludobójstwa na Żydach w połączeniu z wiedzą psychologiczną o zachowaniach sprawców Holokaustu osoby na najwyższych stanowiskach w policji nabywają ekspercką wiedzę o współczesnych zagrożeniach wynikających z przestępstw z nienawiści – mówi Maciek Zabierowski, koordynator programu.

Problematyka poruszana na zajęciach nabiera szczególnego znaczenia w kontekście miejsca, w którym mają one miejsce – warsztaty odbywają się w oświęcimskim Centrum Żydowskim, położonym niespełna kilka kilometrów od byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.

– Chciałabym, abyśmy wszyscy mieli świadomość, że zjawisko rasizmu i związanej z nim nietolerancji i ksenofobii godzi w podstawowe prawo godności przysługujące każdemu człowiekowi, a także stanowi poważne zagrożenie dla porządku społecznego – napisała w liście skierowanym do uczestników Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz. – Liczę więc, że wiedza, jaką zdobędzie na tych warsztatach kadra zarządzająca pomoże odpowiednio przygotować środowisko policjantów do właściwej odpowiedzi na wszelkie zło, jakie powodują społeczna nietolerancja oraz działania motywowane uprzedzeniami wobec rożnych grup społecznych. Państwa postawa w bezpośredni sposób rzutuje na sposób prowadzenia czynności przez podległych funkcjonariuszy.

Zrozumieć zło Foto: © Andrzej Rudiak | andrzejrudiak.pl

Tagi:

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz