Gospodarka Lifestyle

Polacy najszybciej starzejącym się społeczeństwem

Seniorzy  Foto: sxc

Więcej niż co piąta osoba w Polsce ma ponad 60 lat – wynika z pierwszych danych ze Spisu Powszechnego podanych przez Główny Urząd Statystyczny . Szacunki GUS-u z ubiegłego roku zakładają, że do 2050 roku już 40 proc. ludności w Polsce będzie w przedziale wiekowym 60+ . To trend ogólnoeuropejski – w 2050 roku przeciętny mieszkaniec Unii będzie miał ok. 48 lat, o 4,5 więcej niż w 2019 roku . Niestety, w starzejącej się Europie Polska będzie w czołówce krajów z wyższą średnią wieku.

Europa się starzeje – to oczywiste. W ciągu 31 lat średnia wieku mieszkańców Unii wzrośnie o 4,5 roku . W Polsce natomiast, według przewidywań portalu Population Pyramid, pokrywających się z szacunkami GUS-u, w 2050 roku 4 na 10 mieszkańców będzie w wieku 60+. W innych krajach populacja będzie starzeć się tylko nieco wolniej – tempo w całej Europie będzie stosunkowo podobne.

W Niemczech za 30 lat seniorzy 60+ będą stanowić niecałe 37 proc. populacji, na Litwie 36 proc., a w Belgii czy Francji po 33 proc . Co więcej, jak szacuje Eurostat, w 2050 roku w Unii ma mieszkać ok. 500 tys. osób w wieku 100+ .

Żyjemy dłużej niż kiedykolwiek, co oznacza również wydłużenie okresu starości w naszym życiu. Na wzrosty demograficzne trudno liczyć, a rosnąca średnia wieku w Unii oznacza, że coraz trudniej będzie opierać system opieki nad osobami starszymi na członkach rodziny. Najczęściej ten obowiązek przypada dzieciom lub wnukom, ale one są coraz częściej zabiegane, chociażby z racji intensywniejszego tempa życia zawodowego. W takich sytuacjach przydaje się profesjonalna opieka senioralna, która jest w zasięgu portfela większości osób w Europie Zachodniej. I, jak wynika z naszych obserwacji, od wielu lat popyt na opiekunów na zachodzie po prostu rośnie – mówi Agnieszka Niedziela z Promedica24, firmie zatrudniającej polskich pracowników w opiece nad niemieckimi seniorami.

Starzejące się społeczeństwo będzie potrzebować produktów i usług uwzględniających specyfikę wieku rosnącej grupy osób starszych. Z tego powodu wśród usług zyskujących na popularności w Europie w najbliższych latach istotne miejsce będzie zajmować profesjonalna opieka senioralna, zarówno w ramach publicznych rozwiązań systemowych, jak i prywatnych. Coraz większy udział osób starszych w społeczeństwie wpłynie także na profesjonalizację tej branży. Jednocześnie, wraz ze zmianą profilu typowego seniora rósł będzie również prestiż zawodu opiekuna, którego zadaniem będzie nie tylko wsparcie starszej osoby w codziennych czynnościach, ale również stymulowanie jej aktywności umysłowej.

Infografika: mapa Europy ze wskazanym przewidywanym procentem populacji w wieku 60+ w 2050 roku . Wybrane kraje Unii: Włochy: 42,1 proc. / Polska: 38,8 proc. / Niemcy: 36,7 proc. / Litwa: 36 proc. / Belgia: 33 proc. / Francja: 32,7 proc.
Użyte w artykule zdjęcia: sxc

Tagi:

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz