POZnań Stare Miasto

Podpisano umowę na metamorfozę Starego Rynku

Wizualizacja przebudowy Arsenału  Foto: materiały prasowe

Wizytówkę Poznania czekają duże zmiany za sprawą rewaloryzacji płyty Starego Rynku oraz przekształcenia ulicy Jana Baptysty Quadro w pasaż kultury. Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie podpisała umowę z wyłonionym w postępowaniu przetargowym wykonawcą, który zajmie się pracami projektowymi i budowlanymi.

Stary Rynek to miejsce bardzo ważne dla poznaniaków i turystów. Zależy nam na tym, by była to przestrzeń przyjazna dla wszystkich, dlatego z dużą determinacją podchodzimy do realizacji tej inwestycji. Celem jest poprawa komfortu poruszania się po starorynkowej płycie, w szczególności osób z niepełnosprawnościami. Cieszę się, że na Starym Rynku będzie więcej zieleni i atrakcyjnych miejsc wypoczynku. Należy jednak pamiętać, że inwestycja obejmuje nie tylko to, co jest nad, ale również pod ziemią, czyli wymianę sieci: wodno-kanalizacyjnej, ciepłowniczej, energetycznej, telekomunikacyjnej i gazowej. Infrastruktura ta wymaga pilnej modernizacji i uporządkowania – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Inwestycja jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej. Podpisanie umowy z wyłonionym w postępowaniu przetargowym wykonawcą jest możliwe dzięki zwiększeniu budżetu przewidzianego na zadanie przez Miasto, jak i zarządców sieci, które będą modernizowane wraz z pracami ziemnymi.

W pierwszej kolejności wykonawca będzie zajmował się przygotowaniem dokumentacji projektowej i zebraniem wszelkich pozwoleń, by w przyszłym roku rozpocząć zasadnicze prace budowlane. Wcześniej jednak będzie mógł zrobić nową izolację ścian fundamentowych budynku Wagi Miejskiej. Przewidywany termin zakończenia wszystkich prac budowlanych to lato 2023 roku. – mówi Marcin Gołek, wiceprezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Po podpisaniu umowy z wykonawcą przewidziane jest także spotkanie informacyjne z restauratorami, którzy mają swoje lokale gastronomiczne na Starym Rynku. Zostaną wtedy omówione kluczowe dla nich kwestie związane z pracami budowlanymi.

W ramach nadchodzących robót powstanie nowa konstrukcja i nawierzchnia Starego Rynku, ulic przyległych, ciągów pieszych i chodników. Teren objęty rewaloryzacją pokryją kamienne płyty i kostka. Wykorzystany zostanie również zabytkowy materiał: kostka, krawężniki i granitowe płyty chodnikowe. Poruszanie się po nowej nawierzchni ułatwi obniżenie chodników w stosunku do płyty Starego Rynku i przebudowywanych fragmentów ulic do 2 cm.

Pod rewaloryzowaną nawierzchnią powstanie kanalizacja deszczowa z podziemnymi zbiornikami retencyjnymi, zmodernizowane bądź przebudowane zostaną oświetlenie wraz z iluminacją kamienic oraz sieci (wodno-kanalizacyjna, ciepłownicza, energetyczna, telekomunikacyjna i gazowa). Powstanie także podziemna stacja transformatorowa oraz rozbudowana zostanie podziemna toaleta publiczna. Zakres prac obejmuje również budowę kanału technologicznego oraz modernizację monitoringu miejskiego.

Na Starym Rynku pojawią się trzy wyspy zieleni – klomby z drzewami i siedziskami, a także wertykalny ogród na zachodniej ścianie Galerii Arsenał, Będą też nowe ławki i siedziska, zlokalizowane na starorynkowej płycie oraz w Pasażu Kultury, który powstanie na ul. Jana Baptysty Quadro. Będzie to miejsce do organizowania wydarzeń kulturalnych, które będzie dysponowało m.in. mobilną sceną i czasowym, składanym zadaszeniem.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz