POZnań

Otwarcie muzeów i galerii sztuki w rygorze sanitarnym od 1 lutego

Tycjan Veronese Tiepolo - Wystawa w Muzeum Narodowym  Foto: Ambasada Włoch w Warszawie

Muzea i galerie sztuki od 1 lutego będą mogły rozpocząć funkcjonowanie w ścisłym rygorze sanitarnym uwzględniającym 1 osobę na 15 m2 – poinformowało w czwartek Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W celu przygotowania bezpiecznego otwarcia instytucji MKiDN udostępnia aktualne wytyczne w tym zakresie.

W komunikacie resortu kultury podkreślono, że “decyzja o otwarciu – w rygorze sanitarnym – muzeów i galerii sztuki została oparta na analizach świadczących o dobrym przygotowaniu tych instytucji do przestrzegania wytycznych ograniczających ryzyko zakażeń do minimum”. “Uwzględniono również raporty międzynarodowych organizacji muzealnych, tak w zakresie społecznego oddziaływania muzeów, jak również ich przygotowania do wypełniania wymogów sanitarnych” – dodano.

MKiDN przypomina, że “decyzja o otwarciu muzeum i innych instytucji pozostaje każdorazowo w kompetencji ich dyrektorów działających w uzgodnieniu z ich organizatorami/założycielami”.

Jak napisano, wytyczne dotyczące działalności muzeów i galerii w warunkach pandemii, pozostają aktualne – zapoznać się można z nimi pod linkiem https://www.gov.pl/web/kultura/muzea-i-galerie-sztuki.

Wskazano także, że “zasady pracy muzeów i galerii sztuki powinny uwzględniać obowiązujące przepisy prawa dotyczące liczby osób, mogących uczestniczących w stacjonarnych formach aktywności”.

Resort kultury przypomina jednocześnie, że “pozostałe instytucje kultury, takie jak teatry, filharmonie, opery, kina, domy kultury, ogniska muzyczne i biblioteki mogą niezmiennie prowadzić działania związane z przygotowaniem wydarzeń artystycznych (w tym próby i ćwiczenia), dokonywać nagrań oraz realizować aktywności z wykorzystaniem środków porozumiewania się na odległość bez udziału publiczności”. “Decyzje dotyczące ewentualnego ich otwarcia dla widzów i odwiedzających podejmuje minister zdrowia w oparciu o szczegółową analizę sytuacji epidemicznej” – zaznaczono.

MKiDN zachęca również do odwiedzenia strony internetowej, na której znajdują się wszystkie niezbędne informacje dotyczące systemu szczepień – https://www.gov.pl/web/szczepimysie.

źródło: (PAP) ksi/ wj/

Użyte w artykule zdjęcia: Ambasada Włoch w Warszawie

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz