POZnań

One Billion Rising – Nazywam się Miliard

Nazywam się Miliard  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Nazywam się Miliard Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr RychterAkcja została zapoczątkowana przez Eve Ensler w Walentynki 2012 roku w odpowiedzi na przerażające statystyki. Jedna na trzy kobiety jest ofiarą przemocy. To w skali świata MILIARD. 14 lutego 2013 roku pierwszy raz świat zjednoczył się, chcąc zatrzymać tę falę przemocy. W 2014 roku brało w niej udział już ponad 200 krajów, a w Polsce 35 miast. W tym roku akcja zatacza jeszcze szersze kręgi – w Polsce akcja One Billion Rising – Nazywam się Miliard odbędzie się w 50 miastach.

W tym roku tańczymy przeciwko przemocy wobec kobiet z niepełnosprawnościami.

Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Rzecznika Praw Obywatelskich, zjawisko przemocy wobec kobiet z niepełnosprawnościami jest niedostrzegane, trudne do wykrycia oraz zbadane w niewielkim tylko obszarze.

Kobiety z niepełnosprawnością (fizyczną, psychiczną):

– Są trzykrotnie bardziej narażone na przemoc niż kobiety pełnosprawne.
– Są szczególnie narażone na przemoc również w miejscach publicznych, na ulicy, w pracy, w domach opieki społecznej, w szpitalach, w szpitalach psychiatrycznych – narażone są więc na przemoc domową, ale również w szczególności na przemoc instytucjonalną.
– Mają utrudniony, a często brak jakiegokolwiek dostępu do pomocy zarówno prawnej, jak i psychologicznej.
– Częściej niż inne kobiety podlegają ryzyku przemocy, naruszania ich nietykalności osobistej, znieważania, opuszczenia lub zaniedbywania, znęcania się i wykorzystywania zarówno w środowisku rodzinnym, jak i poza nim.

Pomimo, że znajdują się w grupie szczególnie narażonej na przemoc (w tym domową), nie są traktowane priorytetowo. Rzadziej niż inne ofiary zgłaszają przypadki przemocy domowej.

W Poznaniu akcja odbywać się będzie na ulicy Półwiejska od strony Starego Browaru o godzinie 12:00

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz