Aglomeracja

Od stycznia PKM pojedzie do Kościana

Kolej Metropolitalna  Foto: materiały prasowe PKM

Od przyszłego roku Poznańska Kolej Metropolitalna będzie jeździć do Kościana. Z dziewięciu zaplanowanych linii Poznańskiego Węzła Kolejowego na siedmiu funkcjonują już połączenia kolejowe w systemie PKM.

Są to linie z Poznania (i z powrotem) do Gniezna, Grodziska Wielkopolskiego, Jarocina, Nowego Tomyśla, Rogoźna, Wągrowca, Wrześni. Teraz przyszedł czas na połączenia z Kościanem.

Ten kierunek jest bardzo istotny ze względu na dużą liczbę osób mieszkających wzdłuż trasy do Kościana, którzy będą mieli alternatywę dla dojazdu do Poznania samochodem – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania – jestem przekonany, że gdy poradzimy sobie z pandemią, to bardzo wiele osób będzie korzystało z tej możliwości dotarcia do Poznania, ale także w przeciwnym kierunku, odwiedzając np. Puszczykowo, czy Wielkopolski Park Narodowy. 

Na lata 2021-2022 przypada realizacja kolejnego etapu uruchamiania połączeń PKM na pozostałych dwóch liniach, w kolejności uzależnionej od zakończenia ich modernizacji przez PKP PLK. Zakończenie prac na linii kolejowej nr 271 pozwala od 1 stycznia 2021 roku wprowadzić do kolejowego rozkładu jazdy połączeń PKM w relacji Poznań Główny – Kościan. 

Oprócz utworzenia nowego połączenia kolejowego Poznania z Kościanem samorządowcy podpisali porozumienia o przedłużeniu na kolejne 3 lata połączeń z Grodziska Wielkopolskiego, Nowego Tomyśla, Jarocina i Wągrowca. W podpisanych dokumentach znalazła się m.in.deklaracja udziału samorządów we współfinansowaniu PKM końca 2023 roku z możliwością kontynuacji. Podobne porozumienia podpiszą także samorządy z Gniezna, Rogoźna oraz Wrześni.

Kolejna z planowanych linii połączy Poznań z Wronkami. Będzie to możliwe po modernizacji linii kolejowej nr 351.

Poznańska Kolej Metropolitalna jest przykładem klasycznej samorządności – podkreśla Mariusz Wiśniewski – właśnie gdyby nie samorządy, to rozwiązanie lokalnych problemów komunikacyjnych mieszkańców naszych gmin i miast zapewne nie miałaby miejsca.

Poznańska Kolej Metropolitalna to oparte na zasadzie solidaryzmu, wspólne przedsięwzięcie Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Stowarzyszenia Metropolia Poznań, Miasta Poznania, Powiatu Poznańskiego oraz 39 gmin i 10 powiatów położonych wzdłuż 9 linii kolejowych Poznańskiego Węzła Kolejowego.

Funkcjonowanie PKM docelowo, po uruchomieniu wszystkich dziewięciu linii, obejmie obszar w promieniu około 50 km od Poznania, wyznaczany przez stacje końcowe PKM na poszczególnych liniach: Nowy Tomyśl, Wągrowiec, Grodzisk Wlkp., Jarocin, Wronki, Rogoźno, Kościan, Gniezno i Września.

W najbliższych czasie Poznańska Kolej Metropolitalna wzbogaci się o nowy tabor. 

Jeszcze w tym roku Koleje Wielkopolskie będą dysponowały czterema nowymi pociągami spalinowymi, większymi niż dotychczas, bo trójczłonowe i mogące pomieści 350 osób – zaznacza Wojciech Jankowiak, wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego. 

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe PKM

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz