Aglomeracja Puszczykowo

Nowoczesny oddział rehabilitacyjny w Puszczykowie

Oddział Rehabilitacji szpitala w Puszczykowie  Foto: Szpital w Puszczykowie im.Prof.S.T.Dąbrowskiego S.A.

Remont Oddziału Rehabilitacyjnego zaczął się na początku kwietnia – choć w tym przypadku dużo odpowiedniejszym jest określenie – przebudowa. Ze starego Oddziału zostały właściwie tylko mury – zmieniła się zarówno część hotelowa jak i pokoje personelu medycznego. Przybyło także nowoczesnego sprzętu rehabilitacyjnego. W środę mogli się o tym przekonać pierwsi pacjenci.

Do dyspozycji pacjentów są 32 łóżka. Jest jedna sala czteroosobowa, dwa pokoje pojedyncze – w tym tak zwana izolatka, a pozostałe sale są dwuosobowe. Każda ma własny węzeł sanitarny. Komfortowe łazienki są pozbawione barier architektonicznych i urządzone z dbałością o pacjentów poruszających się na wózkach. Warto zaznaczyć, że w czasie remontu pacjenci przyjmowani byli w innej części szpitala, bo oddział w tym czasie nie przestał działać!

Ponieważ na oddziale przebywają często pacjenci z bardzo ograniczaną sprawnością ruchową zakupiono specjalny fotel umożliwiający skorzystanie z prysznica. Dzięki temu urządzeniu pielęgniarka – bez dźwigania pacjenta – może pomóc mu skorzystać z natrysku nawet w pozycji leżącej. To ogromne ułatwienie dla chorych i przede wszystkim pielęgniarek. Pobyt na Oddziale jest długi, co najmniej trzytygodniowy, dlatego każdy z pacjentów ma do dyspozycji zamykaną szafę, w której może przechowywać rzeczy osobiste.

Sale wyposażone są w najnowocześniejsze łóżka podnoszone i łamane w różnych płaszczyznach. Zapewnia to komfort zarówno pacjentom, jak i personelowi medycznemu. Przy każdym łóżku jest dostęp do tzw. gazów technicznych – nie ma więc problemu z podawaniem tlenu czy też nebulizacją.

Nowoczesne stoliczki przy łóżkach chorych mają dodatkowe blaty, które umożliwiają zjedzenie posiłku lub skorzystanie z laptopa. Do dyspozycji pacjentów jest mała kuchenka, w której można przygotować sobie kawę, herbatę, a także w dużej lodowce przechować jedzenie.

Znacząco doposażony został także Zakład Rehabilitacji. To właśnie tam odbywa się terapia. Do uniwersalnego gabinetu dokupiono dwa urządzenia pozwalające bardziej zindywidualizować ćwiczenia. Jest też nowoczesny sprzęt do magnetoterapii i laser z sondą prysznicową. Wymieniono także bardzo dużo drobnego sprzętu rehabilitacyjnego.

Całkowity koszt inwestycji to ponad 2 miliony 600 tys. złotych, z czego trzy czwarte to dofinansowanie ze środków europejskich. Ale to nie koniec planów modernizacyjnych – zapowiada Jan Grabkowski, Starosta Poznański

Użyte w artykule zdjęcia: Szpital w Puszczykowie im.Prof.S.T.Dąbrowskiego S.A.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz