Aglomeracja

Nowoczesna rehabilitacja w Poznaniu

lekarz  Foto: Martin Brosy

Prawie 900 młodych ludzi z dziecięcym porażeniem mózgowym może skorzystać z nowatorskiej rehabilitacji w szpitalu im. W. Degi. Pacjenci będą mieli do dyspozycji nowoczesny sprzęt, który wykorzystuje m.in. wirtualną rzeczywistość.

Ortopedyczno-Rehabilitacyjny Szpital Kliniczny im. Wiktora Degi w Poznaniu zdobył ponad 18 mln zł unijnego dofinansowania na nowatorski projekt, który pomoże młodym ludziom z niepełnosprawnościami i ich rodzicom. Z nowoczesnych form rehabilitacji skorzysta prawie 900 osób z całego województwa. Są to wszystkie dzieci i młodzi dorośli z dziecięcym porażeniem mózgowym w wieku 5-21 lat, których stan na to pozwala.

Nowoczesne technologie pozwolą pomóc pacjentom nie tylko z naszego miasta, ale z całej Wielkopolski – mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. – Cieszę się, że możemy wesprzeć ten projekt, bo zdrowie naszych mieszkańców jest dla nas niezmiernie ważne.

Projekt będzie trwał 3 lata. Pierwsza kwalifikacja uczestników zaczęła się już w marcu (będzie prowadzona cyklicznie), a turnusy rehabilitacyjne szpital organizuje od czerwca. Przez cały czas trwania programu dzieci i młodzi dorośli będą rehabilitowani w dwutygodniowych cyklach. Każdy z nich będzie mógł skorzystać z dwóch cykli w ciągu roku i maksymalnie z sześciu w trakcie trwania realizacji całego projektu. Dla uczestników i ich opiekunów zamieszkujących ponad 30 km od szpitala zagwarantowano transport i nocleg w hotelu. Zajęcia będą odbywać się w przystosowanych do tego celu nowoczesnych i przyjaznych dla dzieci pomieszczeniach, stanowiących Centrum Technologicznie Wspomaganej Rehabilitacji.

Zależy nam na tym, by informacja o projekcie dotarła do jak największej liczby mieszkańców Poznania i Wielkopolski – podkreśla dr n. med.Przemysław Daroszewski, dyrektor Ortopedyczno – Rehabilitacyjnego Szpitala Klinicznego im. Wiktora Degi w Poznaniu. – Dlatego tak ważne jest dla nas wsparcie miasta. Dzięki pomocy Wydziału Oświaty UMP mogliśmy spotkać się z dyrektorami szkół i przedstawić możliwości, jakie mamy do dyspozycji. Liczymy na to, że uda nam się dotrzeć do wszystkich zainteresowanych.

Na każdy cykl rehabilitacji składają się między innymi konsultacje specjalisty i badania diagnostyczne, które pozwalają ocenić stan dziecka i przystosować program do jego indywidualnych potrzeb. Do tego rehabilitacja: ćwiczenia ogólnousprawniające oraz sesje terapii chodu z zastosowaniem zrobotyzowanych technologii takich jak np. egzoszkielet, lokomat, Zero-G, wirtualna rzeczywistość, bieżnie podwieszane, platformy stabilometryczne i balansometryczne. Ponadto zajęcia w basenie w formie hydroterapii oraz spotkania z psychologiem, pedagogiem.

Sprzęt, z którego korzystamy, jest naprawdę z najwyższej półki – podkreśla prof. Marek Jóźwiak – kierownik projektu z Kliniki Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu. – Np. lokomat to robot, który odtwarza ruchy kończyn dolnych z wszystkimi ich niuansami, np. rotacją miednicy czy kolan. Chodzi o odtworzenie wzorców ruchu, które mają się zakodować w mózgu dziecka. Lokomat daje nam też możliwość obciążenia w sterowany sposób dowolnej kończyny. Współpracuje z aktywnością ruchową dziecka, reaguje na chęć pacjenta do wykonania danej czynności. Podczas rehabilitacji wykorzystujemy też wirtualną rzeczywistość, dzięki której dzieci nie skupiają się na tym, że są rehabilitowane, ale koncentrują się na zabawie. Są również bardziej zmotywowane, bo skupiają się np. na zbieraniu punktów w grze.

W trakcie każdego turnusu rehabilitacyjnego prowadzone są też szkolenia dla rodziców. Opiekunowie mogą dowiedzieć się więcej na temat mózgowego porażenia dziecięcego, prowadzenia rehabilitacji oraz zastosowania zaopatrzenia ortopedycznego. Dwa razy w roku organizowane są kursy dla fizjoterapeutów, którzy na co dzień prowadzą terapię osób objętych programem. Szkolenia mają pomóc młodym pacjentom i ich rodzicom w kontynuowaniu terapii po zakończeniu cyklu.

Wszystkie informacje oraz druki do pobrania, niezbędne do zgłoszenia uczestnika, znajdują się na stronie www.projektmpd.orsk.ump.edu.pl. Zgłoszenia do projektu przyjmowane są za pośrednictwem strony szpitala: www.orsk.ump.edu.pl/wrpo (konieczne jest wypełnienie i przesłanie formularza zgłoszeniowego). Można też zgłosić się za pośrednictwem poczty elektronicznej, wysyłając wypełniony skan druku zgłoszenia na adres: kwalifikacjempd@orsk.ump.edu.pl. W temacie należy wpisać imię i nazwisko dziecka lub młodego dorosłego.

Projekt jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

Użyte w artykule zdjęcia: Martin Brosy

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz