POZnań

Nowe radiowozy Straży Miejskiej

Nowe radiowozy Straży Miejskiej  Foto: materiały prasowe / UMP

Poznańscy strażnicy miejscy zyskali 4 nowe pojazdy. Auta wykorzystywane będą podczas interwencji. Przy pomocy samochodów funkcjonariusze pomogą osobom nietrzeźwym i potrzebującym zwierzętom. Będą także – tak jak dotychczas – ściśle współpracować z radami osiedli. 

Straż miejska każdego roku przyjmuje około 70 tys. zgłoszeń od mieszkańców. Bez dobrego wyposażenia trudno byłoby jej wykonywać swoje obowiązki. Działania w terenie to esencja pracy strażników. Cieszę się, że udało się wesprzeć ich nowymi pojazdami. Na pewno nie są to ostatnie zmiany. Sukcesywnie staramy się wzmacniać straż miejską. Służy to mieszkańcom, a także poprawie porządku i bezpieczeństwa – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. 

Zakup samochodów sfinansowano z budżetu miasta. Uroczyste przekazanie nowych radiowozów do poszczególnych referatów odbyło się na dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania. 

Cztery samochody, które trafiły do straży miejskiej, to największy zakup w ciągu ostatnich 5 lat. Strażnicy pracując na terenie miasta muszą się jakoś przemieszczać. Nowe radiowozy pozwolą nam szybko reagować na zgłoszenia mieszkańców oraz wspomogą patrole poznańskich ulic – tłumaczy Waldemar Matuszewski, komendant Straży Miejskiej Miasta Poznania.

Nowo zakupiony pojazd trafi m.in. do strażników z Referatu Interwencyjno-Drogowego, którzy zajmują się pomocą nietrzeźwym (w tym np. ich transportem do Ośrodka dla Osób Nietrzeźwych). Auto posiada specjalistyczne wyposażenie, przeznaczone do przewozu takich osób. W okresie jesienno-zimowym samochód służyć będzie także do pomocy osobom w kryzysie bezdomności (które trzeba czasem przetransportować do ośrodka pomocy, schroniska lub do szpitala). Identyczne samochody wykorzystywane są jako ambulansy w ratownictwie medycznym.

Specjalistyczny, elektryczny radiowóz, przeznaczony do transportu zwierząt otrzymają także strażnicy Ekopatrolu. O tym, jak taki pojazd jest potrzebny, świadczą liczby. Do 30 września dyżurni poznańskiej straży miejskiej przyjęli do realizacji 57 209 zgłoszeń mieszkańców, z czego aż 7258 dotyczyło zwierząt – zarówno tych żyjących na wolności (jak np. dziki, ptaki, lisy, jeże, nietoperze) czy domowych (psów, kotów, świnek morskich i innych małych stworzeń), jak i gospodarskich oraz egzotycznych. Samochód został odpowiednio wyposażony.

Ważnym zadaniem, realizowanym przez strażników dzielnicowych, jest współpraca z radami osiedli. Interwencje, na prośbę mieszkańców, dotyczą m.in. nieprawidłowo zaparkowanych samochodów, osób bezdomnych, pozostawionych wraków czy czystości i porządku – zarówno terenów rekreacyjnych, jak i wokół budynków mieszkalnych, w tym także dzikich wysypisk śmieci. Nowe radiowozy osobowe zostaną skierowane do Referatów Jeżyce i Grunwald. Zastąpią wysłużone już dwa samochody, które niebawem zakończą służbę w barwach Straży Miejskiej Miasta Poznania. Auta pomogą w realizacji oczekiwań lokalnej społeczności. 

Strażnicy miejscy otrzymali pojazd, który jest bardzo potrzebny na terenie Jeżyc. Nowy samochód przyczyni się do jeszcze lepszego patrolowania naszych ulic. Na pewno wspomoże straż miejską, która dba o porządek na terenie naszego osiedla – mówi Anna Wilczewska, radna miejska i osiedlowa z Jeżyc.

Obecnie straż miejska ma do swojej dyspozycji 34 samochody (4 z nich są już wysłużone i powoli wycofywane z eksploatacji), w tym 2 elektryczne. Do tego dochodzą 31 rowery i 4 motocykle.  

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe / UMP

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz