Aglomeracja

Nowa serwerownia dla systemu PEKA

Czytnik systemu PEKA  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Czytnik systemu PEKA Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr RychterZarząd Transportu Miejskiego musi stworzyć nową serwerownię dla systemu PEKA, bo ta istniejąca jest niewystarczająca, radni nie kryli zdziwienia, że nie przewidziano takiej sytuacji, ale zgodzili się na ten wydatek 400 tyś złotych z budżetu.

Zmiany w budżecie na ten rok omawiali radni z Komisji Gospodarki Komunalnej i Polityki Mieszkaniowej na posiedzeniu 6 czerwca. Zmiany przedstawiał Piotr Husejko, dyrektor Wydziału Budżetu i Analiz: zmian nie ma za wiele, wynikają one m.in. z tego, że miasto jest teraz jednym wspólnym płatnikiem VAT, i jednostki same już tego nie robią, ale w efekcie np. w ZTM są wydatki brutto i trzeba dać jednostce 11 mln zł, jednak w skali miasta jest to tylko wewnętrzne przesunięcie – wyjaśniał Husejko.

Inna kwestia dotycząca ZTM to dodatkowe 400 tys. zł na serwerownię dla systemu PEKA wraz z klimatyzacjom. – Do potrzeb PEKA te urządzenia, które mamy są niewystarczające dla tego systemu – tłumaczył przedstawiciel zarządu. Radnym nie spodobał się ten projekt. – Dla mnie ta informacja jest niepokojąca, bo nad PEKĄ pracujemy od 2006 roku, i to, że ZTM nie wiedziało o tej potrzebie jest zastanawiające – mówił radny Tomasz Lewandowski, przewodniczący komisji.

Problematyczne od strony finansowej będzie też przeprogramowanie parkomatów, bo tylko 70 z nich będzie przebudowanych z budżetu projektu PEKA, a jest ich ponad 190 łącznie. Przebudowę reszty urządzeń miasto będzie musiało sfinansować samo, a takie przerobienie parkomatu to koszt kilku tysięcy złotych, w sumie z miejskiej kasy będzie trzeba wyłożyć na parkomaty prawie 5 mln zł. W związku z tymi dwiema sprawami radni chcą dokładnie wiedzieć jak wyglądała realizacja programu PEKA od strony finansowej, ile musiano dołożyć pieniędzy miejskich, by system można zacząć wdrażać.

W zmianach budżetowych uwzględniono też większe pieniądze na utrzymanie i remonty dróg oraz dla Usług Komunalnych, które dostaną 30 tys. na organizację 50-lecie Schroniska. Zgodzono się także na środki dla Wydział Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, na analizy parkingowe dla Poznania i gmin aglomeracji.

W związku z wprowadzaniem od 1 lipca systemu PEKA radni zaopiniowali pozytywnie zmiany w bilecie Bus-Tramwaj-Kolej. Od 2012 roku można kupować taki bilet i jeździć po Poznaniu (strefa A) i strefie B pociągami Przewozów Regionalnych i Kolei Wielkopolskich. Bilet występował w pięciu wariantach. Po zmianach normalny bilet miesięczny na strefę A będzie kosztował 121 zł. Sprzedaż tych biletów systematycznie wzrasta, na początku było sprzedawanych tylko ok. 700 biletów, a teraz już 4,2 tys. zł. Główni chętni na bilety to studenci i uczniowie. Najwięcej pasażerów kupuje ten bilet z tych miast i miejscowości najdalej oddalonych od Poznania jak: Buk, Iłowiec, Środa Wlkp. W efekcie tego rozwiązania ZTM uzyskał 6% zupełnie nowych klientów.

ZTM poinformował radnych, że będzie też w systemie PEKA specjalną ulga dla rodzin z czwórką dzieci, przed sesją zostaną przygotowane poprawki, tak by ta ulga była też kompatybilna z Kartą Rodziny Dużej.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz