Aglomeracja

Noc Naukowców x10!

Noc Naukowców 2011 - Politechnika Poznańska - Fizyka AERO SHOW  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Tegoroczna Noc Naukowców, która odbędzie się w piątek, będzie już dziesiątą edycją tego wydarzenia w naszym mieście. Poznańskie uczelnie jak zwykle przygotowały wuchtę atrakcji. Zadowolone powinny być gzuby, ale coś ciekawego znajdą z pewnością także i rodzice.

Naukowcy będą się dzisiaj dzielić swoją wiedzą, postarają się zarazić pasją do nauki i udowodnią, że to co robią w swoich pracowniach i gabinetach jest niezwykle interesujące.

Zaproszą was do swoich laboratoriów i pracowni, byście na własne oczy mogli się przekonać jak fascynującą mają pracę – zapowiadają organizatorzy Nocy Naukowców na Politechnice Poznańskiej – zaproszą Was do wspólnych eksperymentów i sprawią, że tej nocy staniecie się jak oni, a więc badacze dokonujący fascynujących naukowych odkryć.

Od samego początku, gdy Noc Naukowców organizowana była na Politechnice Poznańskie, niezwykłą popularnością wykłady z fizyki połączone z efektownymi eksperymentami i pokazami. Prowadzi je charyzmatyczny dr inż. Adam Buczek wraz ze swoim zespołem. Zapewne nie inaczej będzie i tym razem i drzwi do auli Polibudy będą szturmowane. W tym roku pokaz zatytułowano Fizyka Water Show. Dowiemy się między innymi jak można wywołać wiatr z butelki oraz poznamy sekrety żeglarzy.

Ciekawie zapowiada się również pokaz przygotowany przez szalonych chemików, którzy zaprowadzą nas do magicznej krainy wulkanów i lodu. Odważnych zapraszamy także do Laboratorium Zimna, gdzie zobaczymy jak w kilka sekund można zamrozić wodę. Naukowcy będą też przekonywać, że roboty mają wiele wspólnego z najnowocześniejszymi operacjami medycznymi. Miłośników bardzo szybkich samochodów zainteresuje z pewnością spotkanie z drużyną studentów, która zbudowała bolid wyścigowy.

To tylko niewielki procent atrakcji, które czekają na was podczas Nocy Naukowców – podkreśla Jolanta Szajbe z Politechniki – będzie jeszcze rysowanie komiksów, programowanie robotów, tworzenie konstrukcji z klocków Lego, konstruowanie baterii, budowanie samochodów… i wiele innych wydarzeń, których nie sposób wymienić.

Noc Naukowców organizowana jest w całej Europie od 11 już lat. Politechnika Poznańska, jako pierwsza uczelnia w naszym mieście, dołączyła do tego wydarzenia rok później. Z każdą edycją staje się ona coraz popularniejsza, a do jej organizacji włączyły się też inne poznańskie uczelnie i instytucje naukowe. Podczas ostatniej edycji Nocy Naukowców, w 2015 roku we wszystkich wydarzeniach organizowanych w różnych miejscach naszego miasta uczestniczyło około 50.000 gości, z czego blisko 30.000 odwiedziło Politechnikę Poznańską.

W tym roku Noc Naukowców odbędzie się w 300 uczelniach w 24 krajach Europy i krajów sąsiednich. Wielkopolska Noc Naukowców odbędzie się na Politechnice Poznańskiej, Uniwersytecie Adama Mickiewicza, Uniwersytecie Przyrodniczym, Akademii Wychowania Fizycznego, Uniwersytecie Ekonomicznym i Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym.

Pełny program wszystkich atrakcji przygotowanych przez poznańskie uczelnie na Noc Naukowców (30.09) znajdziesz klikając tutaj. Poniżej publikujemy także informacje o specjalnej, bezpłatnej bimbie, która ułatwi uczestnictwo w tegorocznej Nocy Naukowców.

Noc Naukowców 2011 - Politechnika Poznańska - Chemia Open Air

By ułatwić przemieszczanie się między poszczególnymi uczelniami, które organizują różne wydarzenia w ramach tegorocznej Nocy Naukowców zostanie uruchomiona specjalna bimba. Będziemy mogli jechać za darmo!

Ta specjalna linia tramwajowa połączz Kampus Warta Politechniki Poznańskiej, Kampus Morasko Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Przyrodniczy, Akademię Wychowania Fizycznego, Uniwersytet Ekonomiczny oraz Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.

Choć sama jazda jest darmowa, to trzeba mieć ze sobą specjalny bilet, który trzeba przed wejściem do bimby wydrukować. Sam bilet do wydrukowania znajdziemy tutaj.

Godziny odjazdu tramwaj z przystanku Most Teatralny:

kierunek Politechnika – 18:16, 19:16, 20:16, 21:16, 22:16
kierunek Piątkowska – 17:39, 19:39, 21:39;
kierunek Sobieskiego – 18:39, 20:39, 22:39.

Noc Naukowców 2013 - 27.09.2013 r.

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter, LepszyPOZNAN.pl / Paweł Rychter

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz