Stare Miasto

Niecodzienny hejnał

trąbka  Foto: sxc

trąbka Foto: sxcW sobotnie południe, w samym sercu Starego Miasta, zabrzmi hejnał w wykonaniu trębacza jazzowego Macieja Fortuny, uhonorowanego w tym roku Nagrodą Artystyczną Miasta Poznania.

Od pewnego czasu zastanawiam się, co można zrobić, by Poznań zaczął „brzmieć” swoją muzyką. Pomysł odegrania hejnału z wyjątkowych miejsc w obrębie Starego Rynku może wydać się bardzo prosty, ale każdy sposób na przemycenie form sztuki w ulice miasta jest dobry. Będziemy grać w trójkę – z Kubą Jankowiakiem i Patrykiem Rynkiewiczem z poznańskiej Akademii Muzycznej. Docelowo przedsięwzięcie mogłoby być zakrojone na dużo większą skalę. Myślę o kilkudziesięciu trębaczach, którzy na stałe mogliby wpłynąć na atmosferę starego miasta. Cieszę się, że projekt ten zostanie zrealizowany – podsumowuje Maciej Fortuna.

Ceniony muzyk zaproponował miastu odegranie hejnału w niekonwencjonalny sposób. Za jego sprawą dźwięki – należącego do najstarszych w Polsce – hejnału wypełnią miejską przestrzeń w zupełnie nowej formie, korespondującej z jazzowym charakterem twórczości Macieja Fortuny. Co istotne, będzie to występ nie na jedną, a na trzy trąbki.

Trio zaprezentuje swoją wersję poznańskiego hejnału trzykrotnie. Poza koncertem w samo południe z wieży Ratusza, muzycy zagrają również z okna Muzeum Rogalowego (12:25) oraz dachu Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 (13:00). Wybierając się na spacer po Starym Rynku w najbliższą sobotę warto zatem zwolnić na chwilę i podążyć za tradycyjną melodią.

Maciej Fortuna jest jednym z najaktywniejszych trębaczy jazzowych młodego pokolenia, kompozytor i aranżer. Doktor sztuk muzycznych, magister prawa, producent muzyczny, wykładowca Akademii Muzycznej w Poznaniu. Jako lider oraz sideman nagrał ponad trzydzieści płyt, prowadzi kilkanaście projektów muzycznych. Oprócz przyznanej mu w 2014 roku Nagrody Artystycznej Miasta Poznania, Maciej Fortuna jest laureatem Medalu Młodej Sztuki (2013), dwukrotnym zwycięzcą plebiscytu czytelników „Jazz Forum” w kategorii „Nowa Nadzieja” (2011, 2012).

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz