Aglomeracja

Nie ma zagrożenia powodziowego

Stan Warty - fotorelacja czwartek 27.05.2010 r.  Foto: Piotr Rychter

Nie ma zagrożenia powodziowego w Wielkopolsce poinformował wojewodę wielkopolskiego Michała Zielińskiego dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu Bogumił Nowak. Tylko na rzece Swędrnia w miejscowości Dębe przekroczony jest stan ostrzegawczy, ale sytuacja jest pod kontrolą.

W Centrum Zarządzania Kryzysowego WUW odbyła się robocza wideokonferencja wojewody Michała Zielińskiego z kierownictwem Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu oraz bryg. Jarosławem Zamelczykiem –  zastępcą komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu.

Mimo stabilnej sytuacji musimy być przygotowani na różne scenariusze i warianty działania. Zwróciłem się do samorządowców o sprawdzenie magazynów przeciwpowodziowych  i utrzymanie gotowości na doraźne interwencje – mówił wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.

Beata Musielska, zastępca dyrektora ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą RZGW poinformowała, że nie ma zagrożenia powodziowego w Wielkopolsce. Stany rzek, mimo kilkucentymetrowych wzrostów są pod stałym nadzorem i nie grożą wylaniem, ani podtopieniami. W ciągu najbliższych dni spodziewany jest spadek stanów wody.  RZGW jeszcze w tym tygodniu planuje zmniejszyć zrzut wody ze zbiornika Jeziorsko, ponieważ dopływ wody z Warty jest coraz mniejszy z uwagi na mróz.  Na Warcie i Prośnie utrzymuje się śryż i lód brzegowy.

W razie potrzeby, w gotowości pozostaje Państwowa i Ochotnicza Straż Pożarna, która dysponuje odpowiednim sprzętem, w tym pompami do natychmiastowej interwencji w razie podtopień.

Wojewoda Michał Zieliński w piśmie skierowanym do samorządów zawnioskował o sprawdzenie procedur oraz przeprowadzenie przeglądu sprzętu zgromadzonego w magazynach przeciwpowodziowych .

Użyte w artykule zdjęcia: Piotr Rychter

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz