POZnań

Nie ciąć! Wagon historyczny!

Tramwaje - zajezdnia na Madalinie  Foto: ZTM

Klub Miłośników Pojazdów Szynowych od wielu lat zabiega o pozostawianie pojedynczych egzemplarzy wycofywanych z eksploatacji wagonów tramwajowych. Dzięki przychylności poznańskiego MPK udało się zachować ostatnie egzemplarze wagonów typu 102N, 102Na czy niemieckiego GT6. Tramwaje te zasilają obecnie flotę wagonów historycznych miejskiego przewoźnika.

Historyczny wagon tramwajowyOd fizycznej kasacji, udało się również zachować starsze egzemplarze tramwajów, takich jak wagon silnikowy KSW Heidelberg z 1944 roku, czy produkcji gdańskiej Stoczni Północnej wagon typu N z 1951 roku.

Od wielu lat, oczekiwały one remontu na tyłach zajezdni tramwajowej przy ulicy Głogowskiej z napisem „Nie Ciąć! Historyczny.” By nie zajmować miejsca innym tramwajom, stały one bezpośrednio na ziemi, przy skarpie od strony ulicy Dmowskiego. Oczekiwanie na remont w takich warunkach nie sprzyjało wagonom, które z każdym rokiem niszczały coraz bardziej. Sytuacja uległa zmianie w ostatnim tygodniu – mówi Błażej Brzycki z Klubu Miłośników Pojazdów Szynowych.

Sześć historycznych wagonów znalazło swój nowy garaż w nieczynnej już zajezdni tramwajowej przy ulicy Madalińskiego.

Transport tramwajów nie był prosty, dlatego nieocenione okazało się doświadczenie pracowników MPK, którzy w pierwszej kolejności musieli wkoleić tramwaje na tory. W tym celu wykorzystano specjalny holownik. Następnie po oględzinach podwozi tramwajów, mogły one zostać przeciągnięte przez pojazd Zakładowej Służby Ratowniczej – Mercedes Unimog.

Transport pojedynczych wagonów ulicami Głogowską, Matyi i Wierzbięcicami nadzorowany był każdorazowo przez służby techniczne MPK. W czwartkowe popołudnie ostatni z wagonów zawitał w hali zajezdni Madalińskiego. Dzięki tej przeprowadzce, zajezdnia Madalińskiego wzbogaciła się o ważne dla historii komunikacji miejskiej pojazdy, które teraz o wiele lepszych warunkach czekać będą na swoją kolej powrotu do floty sprawnych tramwajów historycznych.

W minioną sobotę członkowie Klubu Miłośników Pojazdów Szynowych porządkowali wszystkie sprowadzone na Madalinę tramwaje, by umożliwić ich oglądanie podczas drzwi otwartych zajezdni organizowanych w przyszłym roku.

Historyczny wagon w zajezdni na Głogowskiej

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz