K U L T U R A

Najlepszy chór pochodzi z Poznania

Chór Dziewczęcy Skowronki  Foto: FB / incantomediterraneo

Chór Dziewczęcy Skowronki zdobył Grand Prix VIII Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego Incanto Mediterraneo 2023 organizowanego na Sycylii. To nie jedyne trofeum, jakie chórzystki zdobyły podczas tegorocznej edycji.

Skowronki powtórzyły sukces sprzed sześciu lat, kiedy zdobyły Grand Prix festiwalu. W tym roku także sięgnęły po trofeum. Wygrały także w kategorii “Muzyka Sakralna” oraz “Obowiązkowy utwór kompozytora włoskiego”. W tej ostatniej zaprezentowały “Ave Regina caelorum” Giuseppe Mignemioraza.

Skowronki w kategorii muzyki sakralnej zaprezentowały takie utwory jak “Jerusalem” (M.McGlynn), “Cantate Domino” (C. Monteverdi – arr. J. Gallina), “Ave Maris Stella” (P. Jańczak), “Veni Emmanuel” (M. Trotta) oraz “Cantate Domino” (J. Elberdin). 

W festiwalu wzięło udział udział 18 chórów m.in. z Tajwanu, Włoch, Izraela, Słowenii, Słowacji i Polski. W konkursie uczestniczyły 4 zespoły – trzy z polski oraz jeden ze Słowenii. Poznańskie Skowronki okazały się bezkonkurencyjne, zostawiając pozostałe chóry daleko w tyle. 

Wydarzenie odbyło się na Sycylii w dniach 9-15 lipca. Jest to zarówno konkurs, jak i festiwal. Poznański chór wziął udział zarówno w przeglądzie festiwalowym, jak i w konkurencjach. 

Incanto Mediterraneo 2023 to międzynarodowy festiwal i konkurs chóralny trwający od 2009 roku. Przez ten czas gościł ponad 60 chórów i 2000 ich członków z Finlandii, Bułgarii, Filipin, Litwy, Słowenii, Tajwanu. Rosji, Hiszpanii, Chin, Estonii, Turcji, Białorusi, Litwy, Polski, Grecji, Słowacji, Brazylii, Węgier i włoskich regionów. Odbywa się co dwa lata. Festiwal powstał z inicjatywy chóru “Cantica Nova” i jego dyrektora artystycznego Francesco Saverio Messina. Wydarzenie odbyło się w Cittadella Fortificata – Zamku Milazzo.

Najbliższy koncert chóru, inaugurujący nowy sezon artystyczny, odbędzie się 16 września w CK Zamek. Wszystkie dziewczynki chętne, aby dołączyć do zespołu, mogą wziąć udział w przesłuchaniach, które odbędą się we wrześniu. Szczegóły pojawią się na stronie CK Zamek.

Użyte w artykule zdjęcia: FB / incantomediterraneo

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz