Stare Miasto

Na Starym Mieście doceniają Dobrych Sąsiadów!

Dobry Sasiad 2021  Foto:

Rzemieślnicy, restauratorzy i animatorzy lokalnej społeczności zostali wyróżnieni w tegorocznej edycji staromiejskiego projektu Dobry Sąsiad!

W tym roku staromiejscy radni na podstawie wniosków mieszkańców postanowili wyróżnić jako Dobrych Sąsiadów, m.in. tych którzy tworzą Zaułek Rzemiosła! Warta docenienia jest sama idea wsparcia rzemiosł w Poznaniu. Ale przede wszystkim drobni przedsiębiorcy, rzemieślnicy tworzą unikatowy klimat Starego Miasta i wyjątkową ofertę handlową! Trzeba im pomagać w promocji nie tyle samego biznesu a przede wszystkim dziedzictwa historycznego i kulturalnego!

W tegorocznej edycji radni zauważyli także aktywistów z Garbar, zabiegających o swój fyrtel, poświęcających czas na działania społeczne. A to podstawa długiego procesu rewitalizacji i budowy więzi społecznych wokół tej wyjątkowej ulicy!

Wręczenie dyplomów i certyfikatów Dobrego Sąsiada pod honorowym patronatem prezydenta Miasta miało miejsce w Urzędzie Miasta Poznania z udziałem władza miasta i posła Franka Sterczewskiego, który sejmowy mandat łączy z działalnością w radzie osiedla na Łazarzu.

Rzemiosło ważne na Starym Mieście

W kilkunastu punktach na Starym Mieście można skorzystać z unikatowej rzemieślniczej oferty: od usług introligatorskich krawieckich, tapicerskich po zakup i smakowanie regionalnych ciast i chleba czy wykonanie malarskiego czy fotograficznego portretu. Zaułek Rzemiosła to dobra miejska inicjatywa mająca wpływ na procesy rewitalizacyjne.

Certyfikat Dobrego Sąsiada otrzymały tu m.in. Krawiectwo Sobańska z ulicy Taczaka, Manufaktura Obrazów z Garbar i La Petite Patisserie – z Wielkiej / Klasztornej, piekarnia prowadzona przez małżeństwo repatriantów z Rosji.

Na rynku istnieje zapotrzebowanie na usługi rzemieślnicze i unikatowe rękodzieło. Potwierdzają to staromiejskie warsztaty, które jednak potrzebują promocyjnego wsparcia – niech dyplom Dobrego Sąsiada będzie wskazówką dla poznaniaków pokazującą zawodowe i handlowe mistrzostwo – mówi radny Tomasz Dworek, wiceprzewodniczący RO Stare Miasto.

Wśród nagrodzonych dyplomami Dobrego Sąsiada są aktywiści działający przy ulicy Garbary restauratorka Aleksandra Korytowska, zaangażowana w wiele projektów pomocowych i Marcin Muth.

Muth jest inicjatorem powstania Galerii w Bramie, która obok funkcji promującej fotografie jest miejscem integracji lokalnej społeczności. A najnowsza wystawa „Ludzie z fyrtla Garbary” stała się ważnym społecznie przedsięwzięciem także dla sąsiadów ze Środowiskowego Domu Samopomocy Zielone Centrum.

Dyplomy podczas spotkania w Urzędzie Miasta Poznania otrzymają także Bogdan Żyłkowski, od lat prowadzący działania edukacyjne i artystyczne dla dzieci i młodzieży na staromiejskich podwórkach, który działa także w Centrum Inicjatyw Lokalnych „Sąsiedzi z Kulturą”.

Wyróżniony Edgar Hein pokazuje, że dobrym sąsiadem może być także nauczyciel w Szkole Baletowej i radiowy prezenter ze Studenckiego Radia Afera. Radni postanowili tu przede wszystkim docenić jego zaangażowanie w integracyjne działania międzypokoleniowe.

Certyfikat Dobrego Sąsiada wskazujący odpowiedzialnych przedsiębiorców otrzymają dwie restauracje: wegańska Miłość z Garbar i FUZZ z ulicy Gwarnej.

Gwarna póki co nie jest gwarna, nie jest też elegancką ulicą, ale kolorytu przydaje jej sympatyczna miejscówka. FUZZ karmi dobrze i oryginalnie, a co ważne przestrzega reguł dobrego sąsiedztwa, chowając stoliki przed 22:00 i zapraszając klientów do środka. Miłość wegańska restauracja na Garbarach tworzy dobry klimat ulicy, a na obiady i kolacje wpadają sąsiedzi. W sztuce kulinarnej stawiają na sezonowe, kreatywne gotowanie w prosty, lecz niebanalny sposób. Na tyłach kamienicy zadbali o zielony ogródek.

Żeby zmieniać własny fyrtel potrzebny jest przed wszystkim pozytywny przekaz! Zbyt często narzekamy, a nie pokazujemy dobrych wzorów, tych, którym się udało i którzy swoim zaangażowaniem robią coś więcej – dla lokalnej społeczności. Epidemia koronawirusa potwierdziła jak ważne są więzi społeczne. To właśnie odpowiedzialni, zazwyczaj drobni przedsiębiorcy nie zwalniali pracowników, a poznaniacy starali się kupować i jeść lokalnie – podsumowuje radna Magdalena Ignaszak, z Zarządu Osiedla Stare Miasto.

dav

W trzech wcześniejszych edycjach staromiejscy radni wyróżnili kilkudziesięciu przedsiębiorców i lokalnych aktywistów, m.in. restauratorów, rzemieślników, listonosza, miejskiego strażnika i wielu handlowców.

Radni dobrych sąsiadów – przedsiębiorców wyróżniają certyfikatem i specjalnym godłem nalepką umieszczaną na drzwiach np. do restauracji, będącą także konsumencką rekomendacją dla poznaniaków i turystów. Podziękowaniem dla społeczników są dyplomy i upominki. Patronem przedsięwzięcia jest Jacek Jaśkowiak, prezydent Miasta Poznania.

Prowadzone będą także działania promocyjne, w kanałach informacyjnych staromiejskiego samorządu i miasta Poznań.

Chcemy stworzyć mapę dobrosąsiedzkich miejsc: restauracji, sklepów, warsztatów, stowarzyszeń. Chcemy podziękować tym wszystkim, którym się chce, ale mamy także nadzieję, że rekomendacja lokalnego samorządu ma znaczenie dla mieszkańców i turystów – pokazuje miejsca, które warto odwiedzić i ludzi, których zaangażowanie pomaga w codziennym życiu – mówi Andrzej Rataj, radny miejski i przewodniczący Rady Osiedla Stare Miasto.

Użyte w artykule zdjęcia:

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz